Uważaj na SMSy o Kwarantannie Domowej. Mogą wyczyścić Ci konto!

Technologie Data publikacji: 23 grudnia 2020

Epidemia koronawirusa to temat często wykorzystywany przez oszustów. Niebezpiecznik.pl poinformował o kolejnym sposobie oszustów, którzy wysyłają wiadomości SMS informujące o tym, że jesteśmy skierowani na kwarantannę domową.

Jak działa oszustwo?

Oprócz samego wiadomości otrzymamy w niej link, który kieruje nas do pobrania aplikacji Kwarantanna Domowa. Niestety link prowadzi do strony, która jedynie przypomina sklep Google Play na Androida. Jest to specjalnie przygotowana przez oszustów strona łudząco podobna do oryginalnej, a za jej pośrednictwem pobierzemy aplikację, która jest wirusem.

Zainstalowanie tej aplikacji to wielkie niebezpieczeństwo. Za jej pomocą złodzieje mogą wykraść pieniądze z naszego konta. Dlatego pod żadnych pozorem nie pobierajcie jej!

Atak ten nie zadziała w przypadku gdy używamy iPhona, ale nie oznacza to, że jako użytkownicy iPhonów nie powinniśmy też mieć się na baczności. Inne sposoby mogą być skierowane również na te osoby. Nie mniej jednak w naszym kraju dominują użytkownicy systemu Android, a więc potencjalna ilość osób, które dadzą się oszukać jest duża.

Pamiętajcie by nie ściągać nigdy aplikacji z linków, które dostajemy w wiadomości sms czy e-mail. Jeśli musimy pobrać jakąś aplikację najlepiej jest włączyć Sklep Play czy Appstore na telefonie i odnaleźć aplikację, której potrzebujemy.

Dla bezpieczeństwa również warto mieć wyłączoną możliwość instalacji aplikacji z innych źródeł niż oficjalne aplikacje ze sklepu.

Źródło artykułu: https://niebezpiecznik.pl/post/uwaga-na-falszywe-sms-y-o-skierowaniu-na-kwarantanne-domowa/

Podobne artykuły