Dlaczego warto pić kefir?

Dzisiaj chcielibyśmy powiedzieć Wam dlaczego warto pić kefir. Jest to jedna z rzeczy, które zawsze znajdują się w mojej lodówce. Gdy nie mam czasu zrobić sobie niczego konkretnego do jedzenia sięgam po butelkę z kefirem. Uwielbiam też gdy pojawią się już młode ziemniaczki. Ugotowane i okraszone masełkiem i koperkiem świetnie smakują gdy popija się je z kefirem. Pamiętam jak jeszcze onegdaj moja babcia zostawiała mleko, a gdy już się zakwasiło piliśmy je właśnie do obiadu z młodymi ziemniaczkami w roli głównej. Dzisiaj z mleka pasteryzowanego niestety już nie zrobimy kwaszonego. Ale zawsze możemy kupić kefir, który jest łatwo dostępnym produktem.

Czym jest kefir?

Kefir to nic innego jak napój z fermentowanego mleka. Nie byle jaki napój bo zawierający naprawdę dużo właściwości odżywczych. Jest też jednocześnie probiotykiem, a to oznacza, że zawiera kultury bakterii, które korzystnie wpływają na nasz przewód pokarmowy.

Kefir możecie zrobić nawet w domowych warunkach. Nie jest to wcale trudne. Będziemy potrzebować do tego mleka krowiego i nawet jeśli nie możecie kupić świeżego prosto od krowy to możecie kupić zwykłe mleko i kefir też z niego nam wyjdzie. Będziemy potrzebować też szklanki zwykłego kefiru, które po prostu dostarczą nam bakterii, które odpowiadają za proces fermentacji. Do półtora litra mleka dodajemy szklankę kefiru i dobrze mieszamy. Zakrywamy folią spożywczą i odstawiamy w ciepłe miejsce na trzy dni. Po tym czasie kefir dobrze mieszamy i gotowe. Możemy delektować się swoim własnym kefirem :)

Dlaczego warto pić kefir

Wróćmy jednak do meritum sprawy czyli dlaczego warto pić kefir. Zawiera cenne dla nas witaminy takie jak witaminy z grupy B, kwas foliowy, witaminę K i biotynę. Jest też źródłem wapnia i magnezu oraz jest probiotykiem. Wpływa więc korzystnie na nasz układ trawienny. Jeśli jesteście na diecie nie musicie się niczym przejmować. Kefir jest niskokaloryczny i jak najbardziej stosowany jest nawet w mocnych dietach redukcyjnych. 100 g kefiru zawiera tylko ok. 60 kcal.

Jak kefir działa na nasz organizm

 1. poprawia trawienie
 2. jest naturalnym probiotykiem
 3. pomaga schudnąć
 4. wzmacnia odporność
 5. zmniejsza ryzyko infekcji intymnych zwłaszcza u kobiet
 6. zmniejsza objawy alergii
 7. wspomaga układ nerwowy
 8. jest korzystny dla naszej skóry
 9. świetnie nadaje się na kaca
 10. posiada niski indeks glikemiczny
 11. obniża ciśnienie
 12. ma działanie antybakteryjne
 13. zmniejsza ryzyko osteoporozy

Skomentuj

Dlaczego warto pić kefir?