Współczesny świat nie istniałby bez tworzyw sztucznych. Różne ich rodzaje stosowane są we wszystkich gałęziach gospodarki, do celów konstrukcyjnych, wykończeniowych czy dekoracyjnych. W znacznym stopniu zastępują one też tradycyjne materiały – jak np. szkło. Jednym ze sposobów na jego zastąpienie jest użycie płyt z poliwęglanu. Co trzeba o nich wiedzieć i jak je ciąć? Podpowiadamy!
Mniej obeznane osoby mogłyby uznać, że poliwęglan to to samo co pleksi. Tymczasem materiały te dość znacznie się od siebie różnią – i to zarówno z punktów widzenia składu, jak i właściwości. Przede wszystkim poliwęglan jest dużo bardziej odporny na uderzenia, wytrzymuje także wyższe temperatury – do 120 stopni oraz świetnie radzi sobie w trudnych warunkach środowiskowych. W porównaniu do szkła poliwęglan jest też dwukrotnie lżejszy i znacznie bardziej wytrzymały. Dodatkowo nie ulega on matowieniu, nie tworzy refleksów, a przejrzystość płyty wynosi do 90 procent. Duże znaczenie ma też fakt, że materiał ten w przypadku uszkodzenia nie tworzy i ostrych kawałków, dzięki czemu jest w pełni bezpieczny dla dzieci. Wszystko to sprawia, że poliwęglan doskonale sprawdza się w wielu zastosowaniach i cieszy się coraz większą popularnością.
Ważną cechą poliwęglanu jest stosunkowo łatwa obróbka tego materiału. Jest on elastyczny, wobec czego płyty tego rodzaju można dość łatwo giąć do określonych kształtów. Bez trudu można w nim też wykonywać otwory przy użyciu wierteł do metalu. Jeśli chodzi o cięcie, to można je wykonać przy użyciu większości prostych narzędzi warsztatowych, takich jak:
W każdym przypadku trzeba wybierać ostrza z drobnymi zębami, co pozwoli na uzyskanie równej i estetycznej krawędzi. Co warte podkreślenia, poliwęglan lity 6 mm czy poliwęglan lity 8 mm może być docinany nawet przy użyciu ostrego noża, co ma spore znaczenie w przypadku konieczności dokonania drobnych poprawek czy dopasowania do wymaganego wymiaru. Sposobów na cięcie poliwęglanu jest więc całkiem sporo, co na pewno ułatwia ich użycie.
Samo cięcie płyt z poliwęglanu nie wymaga specjalnych umiejętności. Kluczowa w tym przypadku jest oczywiście dokładność – i to zarówno w dokonywaniu pomiarów, jak i podczas obróbki. Spore znaczenie ma też jednak zwrócenie uwagi na kilka innych kwestii:
W wielu przypadkach najlepszym rozwiązanie będzie po prostu zlecenie wykonania cięcia poliwęglanu wyspecjalizowanym w tym podmiotom. Pozwoli to na uzyskanie idealnych wymiarów i doskonałej jakości wnętrza.
Co jasne, cięcie poliwęglanu to wstęp do wykorzystania go w konkretnych sytuacjach. Najczęściej stosuje się go celem zastąpienia klasycznych szyb w miejscach szczególnie intensywnie użytkowanych czy też narażonych na uszkodzenia – np. w witrynach sklepowych, na przystankach, czy w budownictwie użytkowym. Poliwęglan używany jest też do wykonywania wytrzymałych kasetonów reklamowych czy regałów wystawowych. Można z niego budować też lekkie konstrukcje, takie jak altany czy szklarnie oraz przezroczyste osłony elementów podatnych na uszkodzenia, czy działanie czynników zewnętrznych. Elementy z poliwęglanu są też używane w wielu innych gałęziach produkcji, a liczba ich zastosowań stale rośnie.
Poliwęglan to bez wątpienia bardzo wdzięczny materiał, wyróżniający się świetnymi parametrami użytkowymi. Do tego jest on także prosty w obróbce, dzięki czemu nie trzeba się martwić wysokimi kosztami cięcia czy koniecznością zakupu specjalistycznych narzędzi.