Jak wyczyścić żelazko i czy w ogóle musimy to robić poza sytuacją, gdy zdarzy nam się je przypalić? Największym problemem jest zbieranie się kamienia wewnątrz żelazka, ale temu bardzo łatwo jest zapobiec. Wystarczy korzystać z wody demineralizowanej, którą bez problemu kupimy w większości marketów czy na stacji benzynowej. Wtedy kamień nie będzie się wytrącał, a sprzęt nie będzie wymagał od nas czyszczenia.
W sklepach ze sprzętem AGD bez problemu kupimy natomiast odkamieniacz do żelazka parowego. Zastosowanie takiego odkamieniacza jest bardzo proste. Wystarczy zastosować się do ulotki producenta.
Jeśli jednak używamy wody demineralizowanej w zasadzie niepotrzebne jest czyszczenie żelazka. Dodatkowo nowoczesne żelazka zazwyczaj mają stopę pokrytą odpowiednią powłoką, dzięki czemu nie grozi im przypalenie czy zabrudzenie. Dlatego kupując dzisiaj żelazko renomowanej firmy nie musimy raczej martwić się koniecznością jego czyszczenia.
Stopy żelazka wykonane mogą być z różnych materiałów. Najczęściej spotkamy się ze stopami teflonowymi lub stalowymi. Mogą to być również stopy ceramiczne. Warto wiedzieć o tym jaką stopę ma nasze żelazko, bo od tego zależy to jaki preparat do jej czyszczenia kupimy w sklepie.
Gdy stopa żelazka przypali się oprócz stosowania gotowych środków chemicznych możemy skorzystać z domowych metod. Do usunięcia przypalonych zanieczyszczeń ze stopy żelazka bez problemu możemy użyć octu.
Wystarczy, że ściereczkę (bezbarwną) nasączysz octem. Następnie rozłóż ją na folii aluminiowej i przeprasuj ją kilkakrotnie rozgrzanym przypalonym żelazkiem. Gdy żelazko ostygnie możesz je również wyszorować ściereczką nasączoną octem.