Typ włosów, a pielęgnacja – jak wybrać odpowiednią?

Uroda Data publikacji: 17 lipca 2023

Zadbane włosy są bardzo ważne dla każdej kobiety. Niestety nie każda z nas rodzi się z mocnymi, grubymi i gęstymi włosami. W zależności od rodzaju włosów jedne panie skarżą się na puszenie się włosów, a inne na ich przyklapnięcie i szybkie przetłuszczanie. Bez względu na to, którym typem jesteś, odpowiednia pielęgnacja może pomóc uzyskać Ci zadowalający efekt.

Pielęgnacja dobrana do typu włosa – jak zrobić to dobrze?

Drogerie oferują wiele różnych produktów do mycia i pielęgnacji włosów, które obiecują mocne, gęste i lśniące włosy. Niestety przy tak ogromnym wyborze, czasem nie jest łatwo zdecydować się na konkretny produkt, gdyż inne składniki będą odpowiednie dla różnych typów włosów. Podstawą dobrania odpowiednich składników pielęgnacyjnych dla swoich włosów, będzie określenie, jaki typ włosów posiadasz. W tym celu możesz skorzystać z testu dostępnego w Internecie (https://onlybio.life/quiz/). Gdy już będziesz wiedzieć, jakie składniki są najkorzystniejsze dla Twojej fryzury, wystarczy przed zakupem kosmetyku, przeanalizować dokładnie jego skład.

Włosy niskoporowate – jak je rozpoznać?

Włosy niskoporowate często uznawane są za zdrowe, gdyż ich łuski są ściśle ułożone, jednak należy zauważyć, że są one często odporne na stylizacje i nie chłoną zbyt dobrze wody. Ich zaletą jest fakt, że nie puszą się i nie elektryzują, są lśniące i nie oddają wartości odżywczych. Wybierając odpowiedni sposób dbania o nasz typ włosów, należy uważać na proteiny, których zbyt duża ilość może spowodować obciążenie włosów, wówczas będą się one szybko przetłuszczać i będą wyglądały na przyklapnięte. By zachować ich zdrowy wygląd, można wykorzystać lekkie odżywki, które powstały na bazie ziół, jak również niektóre emolienty (np. masło shea).

Włosy wysokoporowate – co je wyróżnia?

Jeśli masz włosy, które chłoną jak gąbka, ale też bardzo szybko wysychają, zapewne jesteś posiadaczem włosów wysokoporowatych. Niestety to oznacza, że ich kondycja nie jest najlepsza. Są suche, puszą się, ale są dość posłuszne, jeśli chodzi o stylizację. Kolejną wyróżniającą je cechą jest fakt, że przesuwając palcami po włosie, można wyczuć na nim nierówności. Jeśli chcesz pomóc swoim włosom, dostarczaj im emolientów (np. olejków) oraz humektantów (aloesu, gliceryny) w odżywkach lub maskach. Stosując dodatkowo płukanki octowe, zamkniesz łuski i zachowasz składniki odżywcze.

Włosy średnioporowate – czym się charakteryzują?

Włosy średnioporowate to mieszanka cech dwóch pozostałych typów. Łuski odchylone są w średnim stopniu, co z jednej strony daje częściową ochronę włosa przed szkodliwymi czynnikami, ale także pozwala na utratę nawilżenia i składników odżywczych. Co charakteryzuje włosy średnioporowate? Przede wszystkim mogą mieć one tendencje do puszenia, falowania oraz elektryzowania się. Bardzo często matowieją i są trudne w rozczesaniu. Niekiedy włosy te przy nasadzie szybko przetłuszczają się i wyglądają na przyklapnięte, natomiast ich końcówki są suche i napuszone. Dobranie odpowiedniej pielęgnacji w tym przypadku nie zawsze jest łatwe. Jeśli zauważysz, że pasma są suche i matowe szukaj kosmetyków do pielęgnacji, które w składzie zawierają humektanty (pantenol, mocznik, kwas mlekowy czy hialuronowy lub glicerynę). Dzięki tym składnikom nawilżysz swoje włosy i przywrócisz im blask oraz sprężystość. W przypadku pokruszonych końcówek będziesz potrzebować produktu bogatego w proteiny (np. jedwab czy keratynę), które uzupełnią ubytki w strukturze włosa i zapewnią im ochronę. Emolienty w składzie, jak np. lanolina, oleje, woski czy płynna parafina, zapewnią włosom miękkość i ułatwią rozczesywanie.

Artykuł sponsorowany

Podobne artykuły