Tych kwiatów lepiej nie uprawiać w domu. Wydzielają truciznę i są silnie alergiczne!

Lifestyle Data publikacji: 29 marca 2018

Te rośliny są piękne, ale mogą powodować niepożądane reakcje. Zazwyczaj potrzeba bliskiej styczności z ich sokami, ale gdy mamy w domu dziecko wcale nie jest o to trudno. Czasem lepiej z nich po prostu zrezygnować.

Cyklamen perski

fot. By JokopeinOwn work, CC BY-SA 4.0, Link

Wiele osób uważa ją za bardzo urodziwą roślinę doniczkowo, dlatego też często pojawia się na naszych parapetach. Lepiej jednak nie mieć jej w domu, zwłaszcza gdy mamy małe dzieci. Ma ona jednak toksyczne właściwości.  Najbardziej trujące części to nasiona i korzenie rośliny, ich sok może powodować podrażnienia i stany zapalne skóry.

Difenbachia

fot. By Jerzy Opioła – Own work, CC BY 2.5, Link

Ma bardzo piękne dekoracyjne liście. Bardzo dobrze oczyszcza powietrze i polepsz a jego skład chemiczny. Jednak lepiej nie mieć jej w sypialni czy pokoju dziecka. Jeśli już ją mamy to powinna być w wysokim, trudno dostępnym miejscu. Sok zawarty w łodydze jest bardzo toksyczny. Jeśli dostanie się na skórę, może spowodować poparzenia, a po spożyciu z pewnością wywoła poważne zaburzenia trawienia i oddychania.

Kaktusy

To bardzo zdradzieckie rośliny. Lubimy je bo nie wymagają wiele opieki. Jednak znajdziemy w ich  soku ponad 120 alkaloidów, które negatywnie wpływają na ludzki układ nerwowy. Ich działanie może być podobne do narkotyku LSD.

Hortensja

Pięknie wygląda w ogrodzie. Sama je mam i nie raz przynosiłam do domu do wazonu. Chyba jednak muszę przestać to robić.  Dotknięcie rośliny jest całkiem bezpieczne, ale jeśli sok hortensyjny dostanie się do organizmu, może powodować zwiększone pocenie się, ból brzucha, swędzenie, nudności, pogarszać krążenie krwi.

Wilczomlecz nadobny

Często nazywamy ją gwiazdą betlejemską. Ani kwiaty, ani liście nie są niebezpieczne same w sobie. Z rośliny wydobywa się jednak biały sok, który jest niebezpieczny gdy trafi do naszych ust. Dziecko z ciekawości czy nawet domowe zwierzę mogłoby ją ugryźć.

Pelargonia

Pelargonie są piękne, ale dla osób narażonych jej zapach może wywołać ciężki atak astmy i spowodować reakcję alergiczną. Jest ona przeciwwskazana u kobiet w ciąży czy osób z niskim poziomem cukru we krwi oraz dzieci.

Źródło artykułu: https://takprosto.cc/vrednye-komnatnye-rasteniya/

Podobne artykuły