Wszystkich Świętych – fakty, o których nie każdy wie.

Lifestyle Data publikacji: 18 października 2021

Uroczystość Wszystkich Świętych obchodzimy co roku pierwszego dnia listopada. Odwiedzamy w tym dniu groby naszych bliskich. Ustawiamy na nich wiązanki z kwiatów i znicze. Poświęcamy czas na modlitwę. W ten sposób dajemy świadectwo pamięci o najbliższych, których nie ma już z nami.

Sposób obchodzenia tego dnia przekazany został nam w tradycji naszych dziadków i rodziców. Doskonale wiemy, co tego dnia należy zrobić. Czy wiemy jednak dlaczego? W tym artykule chcielibyśmy poruszyć właśnie ten temat i zagłębić się trochę w znaczenie tego święta.

Dlaczego Wszystkich Świętych obchodzimy w listopadzie?

Uroczystości wspominkowe organizowano już w starożytności. Wówczas podczas uroczystości Wszystkich Świętych wspominano chrześcijańskich męczenników. Nie odbywało się to jednego konkretnego dnia. Daty obchodzenia tych uroczystości zróżnicowane były w zależności od prowincji Cesarstwa Rzymskiego. Najczęściej przypadały w okolicach Wielkanocy.

Dopiero w średniowieczu w Rzymie zaczęto obchodzić Wszystkich Świętych w listopadzie. Stało się to najprawdopodobniej w 741 roku, gdy papież Grzegorz III ufundował w Bazylice św. Piotra na Watykanie oratorium, w którym zalecił modlitwy do Wszystkich Świętych, właśnie w dniu 1. listopada.

Święto Wszystkich Świętych, które obchodzimy obecnie ustanowiono dopiero w 935 roku. Wówczas papież Jan XI wyznaczył 1. listopada dniem, w którym obchodzona będzie w całym Kościele uroczystość Wszystkich Świętych. W 1475 roku papież Sykstus IV ustanowił tą uroczystość obowiązkiem wszystkich wiernych i dołączył do niej oktawę obchodów. Oktawa to przedział czasu w liturgii, który obejmuje ważną uroczystość i siedem dni po niej. Oktawa z łaciny to „ósmy”.

Zaduszki i Wszystkich Świętych – czym się różnią?

Wszystkich Świętych papież Sykstus IV ustanowił świętem obowiązkowym. Nie dotyczy to Zaduszek. Dlatego 1. listopada, jako wierni powinniśmy uczestniczyć w nabożeństwie. W Zaduszki robić tego nie musimy, a więc według hierarchii kościelnej, Wszystkich Świętych jest dniem ważniejszym.

Dzień Zaduszny przypada 2. listopada. Jest to dzień zadumy, w którym poświęcamy nasze myśli i modlitwy duszom, które nie trafiły jeszcze do nieba. W oktawie Wszystkich Świętych odprawia się w ten dzień nabożeństwa za dusze pokutujące w czyśćcu za grzechy. Nazywamy je „wspominkami”. Uczestnictwo we wspominkach nie jest jednak obowiązkowe.

Dlaczego na grobach bliskich zapalamy znicze?

Na grobach naszych bliskich zapalamy znicze. Robimy to, aby wyrazić pamięć o bliskich. Symbolizuje ją palący się ogień. Tradycja ta pochodzi jednak z przedchrześcijańskich obrzędów. Jego źródłem są Dziady.

W tradycji słowiańskiej dziady obchodzono dwa razy w roku. Jesienne przypadały w noc z 31 października na 1 listopada. W obrzędach tych chodziło o to, by zdobyć przychylność dusz, które okresowo wracały do siedzib, w których żyły za czasów swojego życia. Zdobycie tej przychylności zapewniało pomyślność i urodzaj, oraz zapewniało im spokój w zaświatach.

Aby dusza mogła trafić do domostwa i spędzić tą noc z bliskimi rozpalano ogniska, które miały wskazać drogę wędrującym duszom. Właśnie pozostałością tego zwyczaju są znicze, które obecnie zapalamy na grobach naszych bliskich.

Wszystkich Świętych w innych krajach

Nie wszędzie Wszystkich Świętych obchodzi się tak, jak u nas. W kościele prawosławnym zamiast Wszystkich Świętych obchodzi się Radonicę. Przypada ona w drugi wtorek po prawosławnej Wielkanocy. W tym dniu odwiedza się groby zmarłych i modli o ich zbawienie. Na cmentarz przynosi się malowane jajka i inne wielkanocne potrawy.

Rodzice kojarzą zapewne film animowany Coco, który traktuje o śmierci. Pokazuje on, jak Wszystkich Świętych obchodzone jest w Meksyku. Obchodzi się tam „Dia de los Muertos” w dniu 1 i 2 listopada. Jest to bardzo radosne święto. Wypełnione muzyką. Kolorowymi dekoracjami. Wszędzie można spotkać kolorowo pomalowane figurki szkieletów i czaszek. Zmarli odwiedzają w ten dzień bliskich w domach, dlatego przygotowuje się dla nich ołtarze i sprząta domy. Na ołtarzach ustawia się dekoracje, zdjęcia zmarłych, a także pożywienie. Odwiedza się również groby bliskich, a w niektórych miejscach Meksyku urządza się przy nich nawet biesiady.

Podobne artykuły