Tych gatunków choinek nie kupuj – długo nie postoją!

Porady Data publikacji: 12 grudnia 2018

Jeśli jesteście fanami żywych drzewek to na pewno wkrótce udacie się na giełdę aby kupić jedno, a następnie udekorować je w swoim domu. Choinka choince nie jest równa. Większość z nas idzie po prostu po choinkę, zapomina jednak o tym, że ma kupić możemy różne gatunki iglastych drzewek. Najczęściej są to jodły, świerki i sosny. Można nauczyć się je odróżniać i wybierać te, które będą dłużej żywe.

Świerk pospolity

Świerk jest chyba najpopularniejszy bo jest bardzo gęsty, dlatego wygląda ładnie, ale niestety krótko. Świerk bardzo szybko gubi igły i może to zrobić nawet po kilku dniach. Świerk rozpoznasz go giętkich gałązkach i igłach, które mają ok. 2 cm długości.

Świerk kujący

Jest trochę bardziej wytrzymały od świerku pospolitego, ale jak sama nazwa wskazuje jest kujący dlatego warto uważać jeśli mamy w domu dzieci. Rozpoznamy go po tym, że igły będą dłuższe i dość ostre. Cena również będzie wyższa.

Jodła kaukaska

Nie ma specyficznego dla świąt żywicznego aromatu, ale za to ma bardzo ładny kształt i sporą wytrzymałość. Jest to zdecydowanie lepszy wybór niż świerk jeśli chcemy by choinka wyglądała widowiskowo i szybko nie zgubiła igieł. Ma bardzo mocny zielony kolor i igły o długości ok. 3 cm.

Sosna zwyczajna

fot. By USDA-NRCS PLANTS Database / Herman, D.E. et al. 1996. North Dakota tree handbook. USDA NRCS ND State Soil Conservation Committee; NDSU Extension and Western Area Power Admin., Bismarck, ND. – [1], Domena publiczna, Link

Jest najrzadziej wybierana bo ma dość niejednolity kształt gałęzi i do tego długie igły, które sięgają nawet 10 cm długości. Jest to jednak najlepszy wybór jeśli chodzi o długość życia drzewka, zapach i kolor. Dlatego jeśli kształt Wam nie przeszkadza, wybierzcie sosnę!

Podobne artykuły