Czym kierować się podczas wymiany grzejników

Porady Data publikacji: 02 lipca 2021

Poszczególne elementy instalacji centralnego ogrzewania wymagają co jakiś czas odnowienia lub wymiany. Zazwyczaj kontrolujemy ich stan w sezonie grzewczym, gdy grzejniki używane są regularnie. Zanim jednak podejmiemy decyzję o wymianie warto sprawdzić, czy nie wystarczy jedynie malowanie kaloryferów. Dzięki temu niewielkim nakładem można uzyskać zaskakująco dobry efekt, a odświeżenie grzejnika i nowa powłoka farby przywróci mu dawny wygląd. Wykonanie tej czynności w warunkach domowych nie jest trudne i każdy powinien sobie z tym poradzić. Jak odświeżyć żeliwny grzejnik i jaka farba będzie do tej czynności najlepsza?

Malowanie grzejnika – najkorzystniejsze warunki do malowania kaloryferów

Aby przystąpić do malowania grzejnika należy sprawdzić temperaturę otoczenia oraz wilgotność. Grzejniki należy malować w temperaturze pokojowej, natomiast wilgotność musi być mniejsza niż 80%. Ważne jest także odpowiednie przygotowanie powierzchni – grzejnik należy przetrzeć wełną stalową w celu usunięcia zabrudzeń, by oczyścić jego powierzchnię można też użyć papier ścierny. Zniszczone grzejniki wygodnie jest malować po zdjęciu ze ściany, jednak niezbędna w takim przypadku jest pomoc specjalisty. Jeśli chcemy pomalować grzejnik w pozycji wiszącej, należy zabezpieczyć podłogę.

Malowanie grzejników – jak przygotować podłoże

Aby malowanie grzejnika przyniosło efekt, należy odpowiednio przygotować podłoże, by uzyskać gładką powierzchnię. Pierwszym etapem jest oczyszczenie drobnoziarnistym papierem ściernym z rdzy, zabrudzeń i łuszczącej się farby. Do oczyszczenia powierzchni grzejników żeliwnych przyda się również szczotka druciana. Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest wykorzystanie specjalistycznych środków, dzięki którym nawet trudno dostępne miejsca pozbawione zostaną starej powłoki. Po oczyszczeniu należy przygotować grzejnik do malowania, nanosząc warstwę gruntu.

Odpowiednia farba do malowania grzejników

 Malowanie grzejników wymaga zastosowania odpowiednich farb. Najczęściej wykorzystuje się farby akrylowe, które są odporne na działanie wysokich temperatur. Szczególnie skuteczne są emalie akrylowe, którym nie tylko nie szkodzi działanie wysokiej temperatury, ale także nie żółknie ona wraz z wiekiem, zachowując głęboki kolor cechuje się bardzo dobrą przyczepnością w trakcie procesu malowania. Farba ta szybko schnie, dzięki czemu kaloryfer błyskawicznie może ponownie spełniać swe zadanie.

Malowanie kaloryfera – jak wykonać to prawidłowo

Malowanie grzejników najlepiej robić, gdy kaloryfer całkowicie ostygnie i gdy w pomieszczeniu jest temperatura pokojowa. Podłoże powinno być całkowicie oczyszczone, a podłoga zabezpieczona przed zabrudzeniem. Farbę należy nakładać na zimny grzejnik przy pomocy pędzla z miękkim włosiem, wałka lub zastosować metodę natryskową. Należy nanieść co najmniej dwie powłoki malarskie, a odstęp czasowy między ich nakładaniem powinien wynosić co najmniej cztery godziny. Kaloryfer do całkowitego wyschnięcia potrzebuje 24 godzin, po tym czasie powstała powłoka jest całkowicie utwardzona.

O czym pamiętać przy malowaniu grzejnika

 Malowanie grzejnika powinno być wykonywane w miarę możliwości pod koniec lata – nie panują już wysokie temperatury, które mają niekorzystny wpływ na farbę, a nie rozpoczął się jeszcze sezon grzewczy. Jeśli farbę nałożymy na ciepły grzejnik, może dojść do złuszczenia powierzchni pod wpływem temperatury, co oznaczać będzie konieczność usunięcia świeżo naniesionej warstwy farby. Powierzchnię grzejnika należy zeszlifować, oczyścić przy pomocy papieru ściernego i umyć czystą wodą, a cały proces malowania powtórzyć. Przeczytaj jak odświeżyć wygląd starego grzejnika: https://www.sniezka.pl/poradniki/porady-techniczne/jak-odswiezyc-wyglad-grzejnika

Podobne artykuły