Twoje dziecko ma hulajnogę elektryczną? Od 20 maja wchodzą ważne zmiany.

Lifestyle Data publikacji: 17 maja 2021

Od 20 maja 2021 roku w życie wchodzą zmiany w przepisach, które dotyczyć będą posiadaczy hulajnóg elektrycznych. Pierwszą ważną rzeczą jest to, że osoby poniżej 18 roku życia nie będą mogły jeździć hulajnogą bez uprawnień.

Do 18 roku życia nie pojedziesz na hulajnodze bez uprawnień

Osoby, które jeszcze nie ukończyły pełnoletności muszą posiadać kartę rowerową lub prawo jazdy (kat. AM, A1, B1, T), jeśli chcą jeździć na hulajnodze elektrycznej. Osoby pełnoletnie nie muszą posiadać żadnych uprawnień do jazdy hulajnogą elektryczną.

Dodatkowo dzieci, które nie ukończyły 10 lat mogą jeździć na swojej hulajnodze elektrycznej tylko w strefie zamieszkania i muszą znajdować się pod opieką osoby dorosłej.

Gdzie będzie można poruszać się hulajnogą?

Hulajnogą będziemy mogli jeździć drogą rowerową lub pasem ruchu dla rowerów z prędkością nie przekraczającą 20 km/h. Jeśli ich nie będzie, wtedy możemy skorzystać z jezdni. Nie może to być jednak droga, na której auta mogą poruszać się z prędkością większą niż 30km/h. Nadal nas obowiązuje na hulajnodze limit do 20 km/h.

Czy można będzie jeździć po chodniku?

Jeśli nie ma drogi rowerowej lub pasa ruchu dla rowerów, a na drodze prędkość dozwolona dla samochodów przekracza 30km/h, wtedy będziemy mogli skorzystać z chodnika usytuowanego wzdłuż jezdni. Wtedy jednak prędkość musimy utrzymać podobną do pieszych i zachować szczególną ostrożność.

Czego jeszcze nam nie wolno robić na hulajnodze elektrycznej?

Nie możemy jeździć po spożyciu alkoholu (granica to 0.2 promila). Dodatkowo nie możemy jeździć na jednej hulajnodze z innymi osobami, zwierzętami lub przewozić w ten sposób jakieś paczki. Nie możemy też nikogo hulajnogą ciągnąć, ani sami podczepiać się pod inne pojazdy. Tak samo jak w przypadku roweru, musimy trzymać przynajmniej jedną rękę na kierownicy.

Podobne artykuły