Zakaz przemieszczania się w Sylwestra, co z Wigilią?

Lifestyle Data publikacji: 18 grudnia 2020

W Sylwestra z 31 grudnia na 1 stycznia obowiązywać będzie zakaz przemieszczania się od godziny 19:00 do 6 rano.

Czy w Wigilię będzie zakaz przemieszczania się?

Minister Zdrowia Adam Niedzielski zapytany o to czy w Święta Bożego Narodzenia nie zostanie wprowadzony zakaz przemieszczania się odpowiedział:

Na tą chwilę nie był taki scenariusz dyskutowany. Nie ma takich planów. Chce powiedzieć, że tak jak od końca października staramy się być przewidywalni i z wyprzedzeniem ogłaszać przede wszystkim kolejne regulacje, które wprowadzamy […] Na tą chwilę nie ma takiego planu.

Sylwester w domu

Zmieni się za to sposób tego, jak będziemy świętować noc Sylwestrową. Od godziny 19 do 6 rano będzie obowiązywał zakaz przemieszczania się. Wyjątkiem są obowiązki służbowe lub inne wskazane w rozporządzeniu. Za brak dostosowania się zakazu, będziemy mogli dostać mandat.

Ile wynosi mandat za złamanie zakazu?

Za złamanie nakazu, zakazu i ograniczeń grozi mandat do 1000 zł podaje dziennik.pl. Jeśli odmówimy przyjęcia mandatu sprawa zostanie skierowana do sądu. Zgodnie z prawem kara jaką nałożyć może dla nas sanepid wynosi od 5 do 30 tys. złotych.

Premier: „rozważamy wprowadzenie dalej idących restrykcji”

Z polsatnews.pl możemy natomiast dowiedzieć się, że Premier Mateusz Morawiecki rozważa wprowadzenie dalej idących restrykcji również dotyczących przemieszczania się. Jest jednak konieczne wdrożenie nowej legislacji. Trwają rozmowy na poziomie politycznym i dyskusje z prezydentem. Można więc spodziewać się, że jest to narzędzie na wypadek wystąpienia trzeciej fali.

Podobne artykuły