Twój język tak wygląda? Zobacz dlaczego i jak sobie z tym poradzić!

Zdrowie Data publikacji: 25 listopada 2017

Co oznacza biały język i co zrobić gdy pojawi się u nas taka przypadłość? Biały język jest jednym z najmocniejszych mięśni w naszym ciele. Oprócz tego znajdują się na nim kubki smakowe, które pozwalają nam czerpać przyjemność z jedzenia. Zdrowy język jest różowy i pokryty małymi brodawkami. Jednak gdy nasz język zrobi się biały i szorstki może to objawiać się nieświeżym oddechem czy gorzkim posmakiem w jamie ustnej.

Dlaczego język robi się biały?

Jest to najczęściej spowodowane nieodpowiednią higieną jamy ustnej. Resztki jedzenia, bakterie i martwe komórki zbierają się między stanami zapalnymi brodawek naszego języka. Stany zapalne mogą pojawić się z kilku powodów np. odwodnienia, suchości, alkoholu, gorączki czy palenia. Dlatego też często biały język pojawia się na tak zwanym kacu, gdy nasz organizm jest odwodniony i czujemy suchość w buzi.

Oczywiście biały język może również sygnalizować niektóre choroby takie jak choroby wątroby, drożdżycę. Również może być spowodowany efektami ubocznymi brania niektórych leków. Jednak w większości przypadków stan ten jest nieszkodliwy dla naszego zdrowia, a pełni jedynie walor higieniczny i estetyczny. Dlatego warto zacząć temu przeciwdziałać i podamy Wam dzisiaj na to kilka sprawdzonych sposobów.

Sposoby na biały język

Jednym ze sposobów jest sól. Gruboziarnista sól działa jak skrobaczka usuwając resztki i martwe komórki. Ma również właściwości antyseptyczne więc zabija bakterie, które powodują nieświeży oddech.

Stosowanie tego sposobu jest banalnie proste. Trochę soli wysypujemy na jeżyk, a następnie pocieramy gos zczoteczkądo zębów. Wypłucz usta, a teraz dodaj łyżeczkę soli do szklanki letniej wody, rozpuść ją i wypłucz dokładnie usta. Pamiętaj by wodę wypluć. Zabieg możesz powtarzać nawet kilka razy dziennie do momentu, aż będziesz zadowolona z wyników.

Drugi sposób to woda utleniona. Ma ona silne działanie antybakteryjne, dlatego pomaga zabić bakterie, które nagromadziły się na języku. Pomaga w leczeniu białego języka, a dodatkowo nawet wybiela zęby. Dlatego zrobimy sobie z niej płukankę do ust.

  1. Przygotuj mieszankę z 1 części wody utlenionej i 2 części wody
  2. Zanurz w niej szczoteczkę i wyszoruj język
  3. Następnie resztą mieszanki wypłucz dokładnie usta
  4. Stosuj raz dziennie przez ok. 4 dni. Powinno to już dać efekt.

Źródło artykułu: https://www.top10homeremedies.com/home-remedies/home-remedies-white-coated-tongue.html

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły