5 codziennych nawyków, które są groźne dla naszego serca!

Zdrowie Data publikacji: 14 grudnia 2017

Serce to najważniejszy organ w naszym ciele. Jest on tak ważny dla naszego życia, że powinniśmy szczególną troskę przyłożyć do zachowania go w jak najlepszej kondycji. Niestety często tak się nie dzieje. Dzisiaj przedstawimy Wam 5 nawyków, które negatywnie wpływają na nasze serce. Warto się ich jak najszybciej pozbyć!

1. Zbyt dużo soli w posiłkach

Zanim zaczniesz analizować ilość soli jakie dodajesz do posiłków pamiętaj o tym, że wiele gotowych rzeczy, które kupujesz ma już w sobie sól. Sól to jeden z najtańszych konserwantów, dlatego nadużywana jest przez producentów żywności. Wędliny, serki kanapkowe, sosy, półprodukty do przygotowywania posiłków – to wszystko zawiera już w sobie sól. Jeśli to wszystko podsumujemy okazuje się, że sami nie powinniśmy już dodawać ani grama soli do ugotowanego obiadu.

Sól ma bardzo zły wpływ na nasz organizm. Powoduje ona nadciśnienie, które jest bardzo niebezpieczne dla serca. Badania prowadzone na osobach spożywających za dużo soli wykazały, że są one trzykrotnie bardziej narażone na śmierć na wskutek powikłań chorób serca.

Dopuszczalna norma to 1,5g sodu (soli) dziennie. Osoby z problemami z sercem powinny ją ograniczać do minimum. Sód jest głównym składnikiem soli kuchennej.

2. Brak aktywności fizycznej

Dlaczego uważam to za nawyk? Otóż dlatego, że przez wieki staraliśmy sobie ułatwiać życie jako cywilizacja. Dzisiaj tak naprawdę nie musielibyśmy się oderwać od fotela aby móc egzystować. Mamy wszelkie narzędzia, które wyręczają nas z codziennej aktywności fizycznej nawet takiej jak choćby chodzenie. Dlatego brak aktywności uważam za nawyk bo korzystamy z możliwości jakie dzisiejszy świat daje nam by jej unikać.

To niestety bardzo źle wpływa na nasze serce i powoduje otyłość. Otyłość to kolejny wielki wróg zdrowego serca i może prowadzić do ciężkich problemów ze zdrowiem, a nawet wcześniejszej śmierci. Nadwaga powoduje nadciśnienie, otłuszcza nasze organy wewnątrz i wyniszcza nasz organizm. Niestety na nadwagę coraz częściej cierpią już dzieci, zwłaszcza w Polsce ich odsetek jest bardzo duży. Dlatego powinniśmy korzystać z każdej możliwej okazji by zaczerpnąć trochę ruchu. Gorąco Was do tego zachęcam, więc dzisiaj po składniki na obiad zapraszam piechotą do pobliskiego sklepu :)

3. Nie zwracanie uwagi na to co jemy

Śmieciowe jedzenie to choroba naszych czasów. Mamy bardzo dużo pokus w postaci gotowych dań, przekąsek, słodyczy i mało czasu więc chętnie po nie sięgamy. One natomiast zawierają cukier, sól i inne środki, które negatywnie wpływają na nasze serce.

Najzdrowiej byłoby wszystko to co jemy przygotowywać ze świeżych produktów samodzielnie. Dzięki temu mamy największą kontrolę nad tym co znajduje się w naszym posiłku.

4. Za mało snu

Śpisz 7 lub 8 godzin dziennie? Jeśli nie to tak naprawdę szkodzisz swojemu sercu. Odpowiedni czas odpoczynku jest niezbędny do regeneracji naszego organizmu. Poszczególne organy zaczynają regenerować się po określanym czasie snu, dlatego przerywając sen za wcześnie sprawiamy, że nie mają one szansy wystarczająco odpocząć.

Mała ilość snu o 30% zwiększa ryzyko nadwagi. Nadwaga jak już wiemy również negatywnie wpływa na nasze serce. Ludzie, którzy śpią za mało również szybciej się męczą. Zaburzenia snu zwiększają ryzyko niewydolności serca aż 3 razy! Potwierdzają to badania przeprowadzone przez naukowców z  Norwegian University of Science and Technology. Przebadano wtedy przez 11 lat aż 50 tysięcy pacjentów.

5. Stres

Zapytacie się jak niby mam się nie stresować, przecież codziennie tyle się dzieje. Każdy z nas ma problemy różnej natury. Może nam się źle układać w małżeństwie. Możemy mieć problemy w pracy, na studiach lub ze znajomymi, którzy wywierają na nas jakaś presję. Stresu nie łatwo jest się pozbyć, nie zawsze bowiem możemy wyeliminować czynnik stresogenny. Wtedy wszyscy musielibyśmy rzucić pracy, rozwieść się i zamknąć pod ziemią.

Jednak ze stresem można próbować sobie radzić albo minimalizować czynniki, które go powodują. Dlatego warto nauczyć się panować nad emocjami. Nie stresować z byle powodu. Nauczyć się szybko uspokajać i opanowywać emocje.

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły