Twój czajnik będzie jak nowy. Zobacz, jak pozbyć się kamienia.

Porady Data publikacji: 05 listopada 2022 / Aktualizacja: 2023-09-18

Kamień osadza się wewnątrz każdego czajnika. Jego ilość będzie zależna od twardości wody. W końcu zawsze przyjdzie czas, aby go wyczyścić. W tym artykule przedstawimy Wam kilka sprawdzonych domowych sposobów, dzięki którym pozbędziesz się kamienia z czajnika.

Ocet usunie kamień z czajnika

Sposób ten z pewnością nie przypadnie do gustu osobom, które nie lubią zapachu octu. Wówczas możecie przejść do kolejnej solucji. Jeśli jednak ten aromat Wam nie przeszkadza, to wykorzystajcie ten patent, gdyż jest niesamowicie skuteczny.

Wystarczy, że wypełnimy czajnik mieszanką wody i octu w proporcjach 1:1. Nie musimy nalewać całego czajnika. Ważne, aby ocet przykrył najmocniejsze osady z kamienia. Zwykle najwięcej znajduje się go na dnie w okolicach grzałki.

Teraz zagotowujemy roztwór, a na koniec wylewamy go do zlewu. Przy okazji pomoże nam udrożnić rury i pozbyć się nieprzyjemnych zapachów z odpływu.

Po wszystkim gotujemy jeszcze raz czystą wodę i wylewamy. Nasz czajnik jest gotowy do dalszego gotowania wody na herbatę, a po kamieniu nie ma już śladu.

Usuwanie kamienia w czajniku za pomocą kwasku cytrynowego

Nie chcesz wykorzystywać octu? Nic nie szkodzi, kwasek cytrynowy równie dobrze radzi sobie z usuwaniem kamienia z czajnika. Wystarczy, że wypełnimy czajnik wodą, a następnie dodamy do niej torebkę kwasku cytrynowego. Zamieszaj i zagotuj wodę.

Po zagotowaniu wodę możesz wylać. Sprawdź, czy osady zostały usunięte. W przypadku dużej ilości kamienia czynność tę czasem trzeba powtórzyć. Jeśli kamień został jednak usunięty, to wystarczy zagotować czystą wodę i ją wylać. Teraz możemy już przystąpić do gotowania wody na herbatę lub kawę.

Możesz wykorzystać też sodę oczyszczoną

Ostatnim produktem, który wykorzystamy do usuwania kamienia z czajnika będzie soda oczyszczona. Wystarczy na czajnik wody dodać dwie łyżki sody i zagotować. Postępujemy dokładnie tak samo, jak w przypadku poprzednich sposobów. Wodę wylewamy i zagotowujemy jeszcze raz świeżą, zanim zaczniemy gotować wodę do picia.

Podobne artykuły