Jak zadbać o bezpieczeństwo kota w domu?

Porady Data publikacji: 01 lutego 2019

Koty to jedne z popularniejszych zwierząt domowych. W dużej mierze wynika to z krążącej od dawna opinii, że pupile te nie są wymagające. Nie da się ukryć, że w odróżnieniu od psów nie trzeba ich np. wyprowadzać, ale pojawienie się mruczka w domu wiąże się zarówno z przyjemnościami, jak i obowiązkami. Jednym z tych drugich jest stworzenie przestrzeni, w której kociak będzie mógł czuć się bezpiecznie.

Co powinna zawierać wyprawka dla kota?

Każdy opiekun musi mieć świadomość, że od momentu pojawienia się kota, to on jest odpowiedzialny za jego zdrowie i bezpieczeństwo. Aby zwierzę mogło odpowiednio się zaadaptować, konieczne jest skompletowanie wyprawki, w której znajdą się nie tylko wysokiej jakości karmy (suche i mokre) oraz zabawki, ale także gadżety, które pozwolą zaspokoić inne „kocie” instynkty (m.in. drapaki czy wędki). Wszystkie z nich można nabyć zarówno w stacjonarnych sklepach zoologicznych, jak i w tych internetowych, takich jak https://www.naszezoo.pl. Jakie elementy powinna zawierać wyprawka dla kota? Z pewnością:

  • miseczki na pokarm i wodę – najlepiej wyposażyć kota w osobne miseczki do karmy suchej i karmy mokrej. W sprzedaży dostępne są różnego rodzaju fontanny wodne (przydatne zwłaszcza latem, kiedy zwierzak przez kilka godzin pozostaje sam), ale trzeba liczyć się z dość wysokim kosztem – ceny zaczynają się od ok. 100 zł,
  • drapak – koty potrzebują powierzchni do piłowania pazurków  – jeśli opiekun im jej nie zapewni, tę rolę zaczną odgrywać meble, drewniane akcesoria czy obicia kanap. Warto już od samego początku przyzwyczajać kota do korzystania z drapaka. W sklepach można znaleźć nie tylko klasyczne drapaki w formie słupka, ale także te designerskie, które jednocześnie mogą pełnić funkcję legowiska i miejsca do zabawy,
  • legowisko – gotową wersję można zastąpić, np. kocem lub koszykiem,
  • transporter – niezbędny przy transporcie do weterynarza lub w czasie podróży,
  • akcesoria pielęgnacyjne – ich dobór zależy od rasy zwierzaka. Uniwersalne będą szczotki i grzebienie do wyczesywania,
  • kuwetę – kocia toaleta dostępna jest zarówno w wersji otwartej, jak i w formie budki (ten wariant pozwala ograniczyć wysypywanie żwirku).

Jak zabezpieczyć okna przed kotami?

Bez względu na to, czy kot zamieszka w domku jednorodzinnym, czy w mieszkaniu w bloku, niezbędne jest odpowiednie zabezpieczenie okien. Co więcej, w przypadku kotów z fundacji, jest to wymóg konieczny przy adopcjach. W jaki sposób można to zrobić? Z pomocą przychodzą siatki oraz kratki ochronne – ich ceny, w zależności od wielkości, rozpoczynają się od 50 zł. Zwłaszcza te drugie są ważne – uchylone okno może zachęcić mruczka do ucieczki, co niekiedy skutkuje niebezpiecznym zaklinowaniem. Oprócz ochrony okna warto pomyśleć również o zabezpieczeniu siatką balkonu i tarasu – w ciepłe dni nie będzie potrzeby zamykania okien i drzwi balkonowych.

O czym jeszcze należy pamiętać?

  • rośliny – koty mają tendencję do gryzienia roślin. Jeśli nie mają kociej trawy, „zabiorą się” za kwiatki. Niestety, niektóre rośliny mogą być dla nich trujące, np. aloe vera, amaryllis, kalanchoe. Jeśli takie kwiaty pojawiają się w domu, warto pomyśleć o ich wymienieniu lub zainwestowaniu w osłonki na kwiaty.
  • deska toaletowa – najlepiej pozostawiać ją zamkniętą, zwłaszcza w przypadku kociaka.
  • AGD – otwarte drzwiczki od pralki i piekarnika mogą zachęcić kota do wejścia, dlatego po każdym użyciu urządzenie należy zamknąć.

Materiał zewnętrzny

Podobne artykuły