Toster czy opiekacz – czym się różnią i który wybrać?

Kuchnia Data publikacji: 23 lutego 2021

Wiele osób lubi kanapki podawane na ciepło, bo wydobywają ze składników wspaniały aromat i często lepiej smakują, niż na zimno. W domowych warunkach taką kanapkę można podgrzać w opiekaczu do sandwichy. Smaczne kompozycje na ciepłym i chrupiącym pieczywie tostowym, można przygotować także z pomocą tostera. Wszystko zależy od naszej inwencji i jaki efekt kulinarny chcemy uzyskać, ale na pewno warto wypróbować każde z tych urządzeń. Oba idealnie sprawdzą się w przygotowywaniu śniadania czy kolacji.

Na początku trzeba jednak zaznaczyć, że toster a opiekacz to zupełnie dwie różne sprawy. Toster do grzanek podgrzewa pieczywo tostowe w pozycji pionowej. Najczęściej możemy regulować stopień wypieczenia od bardzo delikatnego, do najmocniejszego – najciemniejszego i najbardziej chrupkiego. Gdy proces pieczenia się skończy, kromka jest wysuwana przez urządzenie do góry. Tak wypieczoną kromkę można smarować serkiem, masłem orzechowym lub różnymi pastami. Może to być także dodatek do jajecznicy i sałatek.

Zupełnie inne możliwości daje opiekacz do sandwichy, który ma ruchome wieko i podgrzewa kanapki w pozycji poziomej z całą zawartością, np. serem żółtym, szynką czy mozzarellą. Dzięki temu nie tylko pieczywo, ale wszystkie składniki są ciepłe czy przyjemnie roztopione. Koniec pracy sygnalizuje zazwyczaj wbudowana dioda, ale tak naprawdę to my decydujemy, jak mocno chcemy mieć wypieczone danie. Co ciekawe, wiele osób ma zupełnie inne oczekiwania na ten temat. Opiekacz nie wyłącza się sam, tak jak toster, więc trzeba dopilnować wyjęcia kanapek w odpowiednim czasie.

Jak wybrać toster do grzanek?

Możesz wybrać toster, który przygotowuje na raz dwa, albo cztery tosty. Ten drugi jest bardziej ekonomiczny, jeżeli masz większą rodzinę, lub po prostu dwa tosty to dla Ciebie za mało. Wiadomo też, że takie urządzenie będzie trochę większe od typowego. Zwróć uwagę, czy sprzęt jest wyposażony w tacę na okruszki, bo w ten sposób łatwiej będzie utrzymać porządek na blacie (grzanki z natury są chrupkie i się łatwo kruszą). Jeżeli nie masz czasu ochoty na codzienne chodzenie do sklepu, to są też tostery, które mają funkcję rozmrażania pieczywa.

Koneserzy grzanek z pewnością mają swój ulubiony poziom wypieczenia. Idealne dla nich będzie zatem urządzenie z regulacją aż ośmiu stopni wypieczenia. Kolejnym udogodnieniem będzie wysuwany ruszt, na którym można podpiec np. rogaliki lub bułki. Na koniec warto też zwrócić uwagę na walory estetyczne, bo toster będzie widoczny w kuchni, dlatego dla wielu osób wartością dodaną będzie jego design.

Wielofunkcyjnym tosterem produkowanym przez renomowanego producenta będzie toster Philips Daily Collection HD251690.

Dobry opiekacz do sandwichy, czyli jaki?

W przypadku opiekacza do kanapek warto zwrócić na jego wykończenie, szczególnie w środku. Jeżeli będzie to np. wykończenie ceramiczne, to produkty w trakcie pieczenia nie będą do niego przywierać, przez co przygotujemy smaczniejsze i zdrowsze danie. Niektóre najtańsze opiekacze mogą mieć plastikowe wykończenie, przez co mogą się nawet topić w trakcie długiego użytkowania. Powłoka ceramiczna będzie także prostsza w utrzymaniu czystości. Trzeba uważać, żeby jej nie zarysować, więc najlepiej stosować przy niej drewniane narzędzia.

Drugim ważnym wyznacznikiem dobrego opiekacza jest jego moc. Im silniejsza, tym szybciej uzyskamy pożądany efekt. Najlepiej, aby było to min. 1000 W. Przynosi to wymierne korzyści w oszczędzaniu czasu i energii elektrycznej. Opiekacze mogą też być różnych rozmiarów. W niektórych zmieszczą się tylko dwie podwójne kanapki, w innych cztery. Te tradycyjne opiekają pieczywo na kształt trójkątów, ale są też większe urządzenia, które zostawiają gofrowaną strukturę i mogą być również wykorzystane jako grill.

Tak więc toster a opiekacz to dwie różne sprawy, które nadal często są ze sobą mylone. Oba sprzęty są przydatne, mogą wnieść zupełnie nowy smak do naszej kuchni i przyczynić się do szybkiego przygotowania smacznego dania. Tosty i kanapki na ciepło lubią zarówno dorośli, młodzież jak i dzieci, a wielość składników, jakie możemy przy nich wykorzystać, sprawiają, że mogą to być także zdrowe i pożywne posiłki.

Opinie o wielu tosterach i opiekaczach, które pomogą w wyborze idealnego urządzenia znajdziesz na portalu BurnPC.pl.

Podobne artykuły