Niewiele osób zna ten trik — szyba od piekarnika będzie czysta jak nigdy

Kuchnia Data publikacji: 27 marca 2024 / Aktualizacja: 2024-05-19

Dokładne czyszczenie piekarnika, a dokładniej szyby, potrafi być bardzo kłopotliwe i niesamowicie problematyczne. Brud bardzo często dostaje się w nawet najmniejsze i najtrudniej dostępne szczeliny, co jest irytujące i wymaga od nas nie lada wysiłku, by całość została dobrze umyta. Na szczęście znamy prosty trik, który znacznie ułatwi Ci robienie porządków, w tym uprości mycie szyby od piekarnika. Sprawdź!

Jak czyścić piekarnik, by zachwycał?

Czysty piekarnik to tak naprawdę efekt konsekwencji. To urządzenie AGD jest chętnie wykorzystywane do przyrządzania najróżniejszych potraw, jednak warto je myć po każdym użyciu. W ten sposób można z łatwością zachować jego higienę i przystąpić do przyrządzania kolejnych potraw, bez zamartwiania się, że danie będzie piekło się w brudnym piekarniku.

Jednak o ile wnętrze piekarnika można wysprzątać stosunkowo łatwo i szybko oraz przy użyciu standardowych środków, o tyle szyba pozostawia wiele do życzenia. Na szczęście istnieje świetny sposób jej zdemontowanie, co znacznie ułatwia jej czyszczenie!

Jak zdemontować szybę w drzwiach od piekarnika?

Piekarnik posiada drzwiczki, które zwykle składają się aż z dwóch warstw szyby. Ciężko jest więc umyć je dokładnie, bez demontażu jednej warstwy. Na szczęście producenci ułatwiają nam tę czynność poprzez dodanie specjalnych zatrzasków w konstrukcji, zamiast szczelnego łączenia wszystkich elementów.

Nieestetyczne resztki tłuszczu, wszelki brud, kurz, zacieki odejdą w zapomnienie, jeśli zdecydujesz się na ten sposób czyszczenia. Wystarczy, że skorzystasz z wielu zamieszczonych w sieci instruktaży odnośnie wyciągania wewnętrznej szyby drzwiczek, by dostać się do wnętrza. Krótkie filmiki wideo pokazują, że kluczem jest odkręcenie śrubek znajdujących się na górze drzwiczek. Należy je delikatnie poluzować i w ten prosty sposób uzyskamy dostęp do wewnętrznej szyby. Trzeba będzie ją wysunąć, a następnie odpowiednio wyszorować.

Czyszczenie szyby od piekarnika — jakich sposobów użyć?

Do usuwania resztek tłuszczu, brudu, kurzu i wielu innych zabrudzeń przyda się soda oczyszczona. Kilka łyżek tego produktu należy wymieszać z niewielką ilością wody, by w efekcie otrzymać skuteczną w walce z brudem pastę. Trzeba nałożyć ją na szyby i pozostawić na kilka godzin. Wykorzystując ten sposób, można skutecznie umyć zarówno wewnętrzną, jak i zewnętrzną szybę piekarnika.

Inną metodą jest połączenie octu i sody. W tych dwóch składników również można wykonać pastę, ale w tym przypadku powinno się ją nałożyć na szybę i pozostawić wyłącznie na 15 minut. Produkt należy zetrzeć lekko wilgotną szmatką. Szyby będą jak nowe!

Podobne artykuły