Jak używać z kamienia do pizzy

Kuchnia Data publikacji: 02 czerwca 2021 / Aktualizacja: 2024-05-01

Dlaczego lepiej jest piec pizzę na kamieni niż na tradycyjnej metalowej blasze? Jeśli chcecie, aby Wasza domowa pizza wychodziła tak jak z pizzerii, to powinniście zacząć z niego korzystać. Kamień akumuluje ciepło i oddaje je równomiernie. Dzięki temu pizza wypieka się idealnie, a czas jej pieczenia jest krótszy. Na kamieniu pizzę upieczemy w pięć minut, a w przypadku większej ilości składników w dziesięć. To właśnie stanowi przewagę kamienia do pieczenia pizzy nad zwykłą blachą.

Dzięki kamieniowi do pieczenia pizzy unikniemy również zakalca. Często bowiem zdarza się przy grubszych pizzach, że spód już się spieka, składniki na górze są gotowe, a ciasto w środku nadal nieupieczone. Piekarnik nie traci też tak szybko ciepła podczas wkładania pizzy. Gdy otwieramy drzwiczki piekarnika ciepło ucieka. Jednak, gdy używamy kamienia do pizzy, pozostaje ono w nim zakumulowane. Dzięki temu temperatura w nim nie spada. Pizza przygotowuje się dzięki temu szybciej.

Jak piec pizzę na kamieniu?

Pizzę na kamieniu pieczemy trochę inaczej i jeśli chcemy skorzystać z jego zalet, to musimy wiedzieć jak go użyć. Nie jest to oczywiście niczym skomplikowanym. Przede wszystkim musimy pamiętać o tym, że kamień w pierwszej kolejności należy rozgrzać.

Dlatego kamień do piekarnika możemy włożyć już w momencie, gdy zamierzamy zacząć przygotowanie ciasta na pizzę. Powinien on nagrzewać się w piekarniku ustawionym na temperaturę 250 stopni Celsjusza (lub wyższej, jeśli nasz piekarnik na to pozwala). Oczywiście wkładamy go do zimnego piekarnika. Nie włączamy też termoobiegu. Kamień nagrzeje się do odpowiedniej temperatury po około trzydziestu minutach. Warto sprawdzić czas rozgrzewania znajdujący się w instrukcji od naszego kamienia, gdyż zależne jest to od materiału, z jakiego został on wykonany.

Z racji tego, że kamień jest gorący, nie wyjmujemy go do nałożenia pizzy. Pizzę kładziemy ostrożnie na kamieniu, aby się nie poparzyć. Kamienia nie posypujemy mąką, gdyż spali się ona podczas pieczenia. Wraz z kamieniem warto zaopatrzyć się w specjalną łopatkę do pizzy. Ułatwi nam ona wkładanie i wyjmowanie pizzy. Możemy również zakupić gotowe zestawy zawierające kamień i łopatkę.

Pizzę pieczemy na kamieniu ok. 5 minut, utrzymując najwyższą możliwą temperaturą, z jaką operuje nasz piekarnik. Jednocześnie obserwujemy, czy pizza osiągnęła już odpowiedni poziom wypieczenia. Oczywiście możemy w ten sposób piec jedną pizzę po drugiej.

Po użyciu kamienia pozostawiamy go w piekarniku do wystygnięcia. Jeśli wyjmiemy go wcześniej, a co gorsza polejemy go wodą, wtedy może na wskutek szoku termicznego pęknąć. Do jego czyszczenia używamy zwykłej wody i gąbeczki. Resztki jedzenia zeskrobujemy z kamienia, używając szpatułki. Nie używamy detergentów, gdyż mogą zniszczyć powierzchnię kamienia, a również następnie przeniknąć do przygotowywanej na nim pizzy.

Rodzaje kamieni do pizzy

Kamienie do pizzy wykonane mogą zostać z różnych materiałów. Istnieją kamienie ceramiczne, które są dość lekkie, ale też mniej wytrzymałe od innych. Nie dają one nam efektu w pełni odpowiadającemu pizzy upieczonej w specjalnym piecu do pizzy.

Najlepiej jest kupić kamień szamotowy, który wykorzystuje się również w profesjonalnych piecach do pizzy. Dzięki temu nasze doświadczenie w pieczeniu domowej pizzy będzie najbardziej zbliżone do tego, co otrzymamy w naszej ulubionej pizzerii. Wyciąga wilgoć z placka pizzy, a więc pozwala zrobić chrupiącą pizzę na cienkim cieście. Kamienie takie są ciężkie, ale też są bardzo trwałe i odporne na temperatury. Można piec na nich pizzę również na grillu.

Dobrą alternatywą są kamienie granitowe. Jest to produkt również bardzo dobrej jakości. Niestety nagrzewają się dość długo, ale też długo oddają ciepło. Różnią się od kamieni szamotowych tym, że nie posiadają porów. Ich powierzchnia jest gładka. To sprawia, że nie pochłaniają wilgoci. Nie upieczemy więc na nim dobrej pizzy na cienkim cieście. Możemy za to piec na takim kamieniu inne potrawy.

Przepis na ciasto do pizzy, które nie musi wyrastać

Pizza dzięki kamieniowi robi się szybciej. Warto, aby cały proces trwał też szybciej. Dlatego przedstawimy Wam przepis na ciasto, które nie musi wyrastać. Dzięki temu skrócicie czas przygotowania pizzy. Wystarczy, że wstawicie kamień do rozgrzania się w piekarniku. Zanim się nagrzeje, pizza będzie już gotowa do włożenia.

Składniki

  • 250g mąki
  • 1/2 szklanki ciepłej wody
  • 2 łyżki oliwy
  • szczypta soli
  • opakowanie drożdży suszonych (7g)

Przygotowanie

  1. Mąkę przez sitko przesyp do miski.
  2. Dodaj sporą szczyptę soli i suche drożdże.
  3. Całość teraz wymieszaj na sucho.
  4. Teraz dodaj resztę składników i wyrób rękami ciasto.
  5. Teraz wystarczy podsypać blat mąką, rozwałkować ciasto, przełożyć na blachę i ułożyć na nim składniki.

Podobne artykuły