Dla wielu osób zbierających grzyby pierwsze przymrozki są zakończeniem sezonu. Wydaje nam się, że w lesie nie uda nam się już zebrać żadnych grzybów. Doświadczeni grzybiarze wiedzą jednak, że to jeszcze nie koniec grzybobrania. Niektóre gatunki grzybów rosną również późną jesienią oraz zimą!
Boczniak ostrygowaty potrzebuje niskich temperatur, a więc jest grzybem, który znajdziemy tylko zimą. Jest to oczywiście grzyb jadalny. Jego średnica sięga od 5 do nawet 25 centymetrów. Znajdziemy go na martwych drzewach, do których przyrasta bokiem.
Boczniak ostrygowaty może przybierać różne odcienie. Może być brązowy, siwobrązowy czy popielaty. Dlatego warto bardzo dobrze przyjrzeć się okazom tego grzyba w atlasach i pamiętać o bardzo ważnej zasadzie – zbieramy tylko te grzyby, które znamy. Jeśli nie jesteście w stanie go rozpoznać i nie jesteście pewni, wtedy go pozostawcie w lesie!
Uszak bzowy jest gatunkiem całorocznym należącym do rodziny uszakowatych. Ma bardzo charakterystyczny wygląd, który może na myśl przywoływać małżowinę uszną. Owocnik posiada średnicę od 2 do 10 cm. Młody przybiera kielichowaty kształt, a następnie się rozpościera.
Powierzchnia grzyba jest brązowa o zamszowej fakturze. Owocniki tego grzyba są galaretkowate. Podczas suszy mogą przyschnąć, ale po kolejnej dawce wilgoci odzyskują swój wygląd.
Jest to grzyb jadalny. Jest to nasz regionalny odpowiednich grzyba, który można znaleźć w mieszankach warzyw wzorowanych na kuchni chińskiej. U nas jest on mało popularny, ale w tamtych rejonach świata stosuje się go jako składnik wielu potraw. Warto więc go wypróbować.
To grzyb z rodziny obrzękowcowatych i oczywiście jadalny. Kapelusz ma od 1 do 7 cm średnicy. U młodych grzybów przybiera półkolisty kształt, a z czasem się spłaszcza. Kolor żółtopomarańczowy, pomarańczowy lub żółtobrązowy. W czasie dużej wilgotności grzyby wyraźnie się błyszczą.
Charakterystyczny jest trzon, który jest ciemny. Najczęściej grzyby te spotkamy na pniach martwych drzew, ale może też zasiedlać żywe okazy.
Jak więc widać, nawet zimą można wybrać się na grzyby i znaleźć naprawdę ciekawe okazy, które są jadalne. Możemy je zebrać i na ich bazie przygotować naprawdę ciekawe potrawy. Uczulamy Was jednak przed zbieraniem grzybów, których nie znamy. Warto zaopatrzyć się w atlas grzybów i bardzo dokładnie zwracać uwagę na wszelkie cechy charakterystyczne danego gatunku. Jeśli nie jesteśmy pewni, najlepiej takich grzybów nie zbierać, a potraktować to jako atrakcję podczas zimowego spaceru w lesie.