6 TRIKÓW, dzięki którym idealnie posprzątasz swoją kuchnię

Kuchnia Porady Data publikacji: 27 listopada 2017

Nie wiele osób czerpie przyjemność ze sprzątania kuchni. Warto zatem znać kilka trików, które pozwolą nam posprzątać ją szybciej i lepiej. Sprawdź je w swojej kuchni, a już zawsze będziesz sprzątać w ten sposób.

1. Czyszczenie filtra od okapu

Filtr od okapu zachodzi tłuszczem i co jakiś czas trzeba go umyć. Można włożyć go do zmywarki co jest w sumie wygodne. Jest on zrobiony z nierdzewnego metalu więc nic mu się nie stanie po kontakcie z wodą. Możesz również w sporym garnku zagotować pewną miksturę, która dokładnie go oczyści.

Składniki

proporcje na 1l wody

 • 1l wody
 • 4 łyżki soli
 • 3 łyżki kwasku cytrynowego

Przygotowanie

 1. Mieszankę zagotuj
 2. Włóż jedną stroną filtr na 15 minut do gotującej się wody
 3. Następnie przełóż na drugą
 4. Spłucz pod zlewem
 5. Filtr będzie jak nowy

2. Czyszczenie przypalonych garnków

Wrzuć do garnka tabletkę do zmywarki i zalej gorącą wodą. Pozostaw na 20 minut i wyszoruj szczotką. Dobrze wypłucz i po przypaleniźnie nie powinno zostać śladu :)

3. Sposób na lodówkę

Sposobów na utrzymanie czystości w lodówce jest kilka. Do jej mycia dobra jest mieszanka octu i wody. Środek ten odkaża powierzchnie i jest naturalny więc można bezpiecznie stosować go na powierzchniach, które mają styczność z żywnością.

Po umyciu półek możesz owinąć je folią spożywczą. Gdy będziesz chciała sprzątać lodówkę lub coś się wyleje, folię wystarczy zdjąć, wyrzucić i nawinąć nową. To przyśpieszy i ułatwi utrzymanie porządku w lodówce.

4. Mycie kafelek w kuchni

Tym razem zrobimy domowy płyn do czyszczenie kafelek w kuchni, który świetnie usuwa plamy z tłuszczu, doczyszcza fugi i inne zabrudzenia.

Składniki

 • 4l wody
 • 4 łyżki boraksu
 • 100ml octu
 • 100ml amoniaku

Wszystko należy wymieszać. Do czyszczenia używaj rękawiczek, nie rób tego gołymi dłońmi. Środek ten jest mocny, ale bardzo skuteczny.

5. Czyszczenie szafek kuchennych

Wymieszamy dwa składniki, które nie tylko wyczyszczą wasze szafki kuchenne, ale również je nabłyszczą dzięki czemu będą wyglądały na nowsze i ładniejsze.

Składniki

 • olej roślinny
 • soda oczyszczona

Wymieszaj oba składniki aby stworzyć pastę, którą za pomocą ściereczki wypolerujesz meble kuchenne. Na poważne zabrudzenia możesz ją nawet na kilkanaście minut zostawić na meblach i poczekać aż zadziała.

6. Czyszczenie tarki

Czyszczenie tarki jest dość trudne, dlatego warto znać jeden fajny sposób. Jeśli chcesz wyczyścić tarkę zetrzyj na niej suchy chleb albo bułkę. Ściągnie to wszelkie zabrudzenia i wchłonie tłuszcz. Warto również tarkę zaraz po użyciu włożyć do miski z wodą i płynem do mycia naczyń.

Podobne artykuły