Thermomix – nie działa wyświetlacz. Co robić?

Porady Data publikacji: 29 listopada 2021

Thermomix – wyświetlacz nie działa? To jeszcze nie powód do paniki. Zanim zdecydujecie się złożyć reklamację gwarancyjną (jak to zrobić dowiecie się tutaj), warto sprawdzić kilka rzeczy, które mogą być problemem. Wszystko oczywiście zależy od tego, co dzieje się z wyświetlaczem.

Thermomix TM6 wyposażony jest w wyświetlacz dotykowy. Oznacza to, że jednym z problemów może być niedziałający dotyk w Thermomixie. Wyświetlacz może też zgasnąć i być cały czarny, lub mogą pojawić się na nim dziwne artefakty. Omówmy te sytuacje i zobaczmy, co możemy samodzielnie w ich przypadku zrobić.

Thermomix – nie działa dotyk na ekranie

Zdejmij folię ochronną

Wiele osób pozostawia na wyświetlaczu Thermomixa folię ochronną, która znajduje się w tym miejscu po wyjęciu urządzenia z pudełka. Co prawda pozwala ona chronić ekran, ale też może wpływać na jego responsywność. Nawet jeśli początkowo nie pojawią się żadne problemy, to ekran z czasem może gorzej reagować.

Dlatego jeśli również pozostawiłaś tę folię na ekranie, to usuń ją. W sieci można kupić folie ochronne, takie jak do telefonów. Ekran jednak sam w sobie jest wytrzymały i ja korzystam z niego bez żadnej folii. Po ponad roku czasu nie odbiło się to na nim negatywnie, dlatego uważam, że nie jest ona niezbędnym dodatkiem. Jednak wiele osób ma zwyczaj zabezpieczania ekranów dotykowych folią. Dla własnego spokoju możemy to zrobić.

Umyj ekran

Zanieczyszczony ekran może również gorzej reagować na dotyk. Warto podczas gotowania przecierać ekran wilgotną ściereczką, a następnie suchą, aby nie mieć problemu z jego funkcjami dotykowymi.

Zawieszenie się urządzenia

Każde oprogramowanie może się zawiesić, a wtedy nasz ekran przestanie reagować na dotyk. W takiej sytuacji wystarczy zresetować urządzenie.

Thermomix posiada dwie opcje ponownego uruchomienia awaryjnego. Tak zwany łagodny reset polega na naciśnięciu pokrętła przez 10 sekund. Odczekaj kilka sekund, a następnie ponownie naciśnij pokrętło. Twój Thermomix TM6 uruchomi się wtedy ponownie.

Twardy reset wymaga już dostępu do menu, gdyż znajduje się w sekcji ustawień. Jest to opcja „Przywróć ustawienia fabryczne”. Jej jednak w tej sytuacji nie zastosujemy. Warto jednak o niej wiedzieć i wykorzystać ją w innych problemach.

Producent radzi, aby nie odłączać urządzenia od sieci, jeśli jest nadal włączone. Gdy nie reaguje, przytrzymaj przycisk wyboru przez 10 do 30 sekund.

Podobne artykuły