Jak często zmieniać pościel?

Porady Data publikacji: 21 stycznia 2018 / Aktualizacja: 2024-01-12

Jak często należy zmieniać pościel, aby sen w łóżku był dla nas zdrowy? Dzisiaj powiemy Wam co jaki czas najlepiej jest wymienić pościel na świeżą i co zalecają w tej kwestii lekarze.

Jak często zmieniać pościel

Pościel jest miejscem, w którym gromadzą się wszelkiego rodzaju mikroorganizmy np. bakterie lub grzyby. Dlatego istotne jest by regularnie ją prać i zmieniać na świeżą. Zbyt rzadkie zmienianie pościeli może być nawet powodem naszych problemów zdrowotnych. Dlatego nie warto ryzykować i wystawiać się na ekspozycję drobnoustrojom.

Każdy zdrowy dom wymaga dbania o czystość co jednocześnie wieżą się z higieną naszego życia w danym pomieszczeniu. Powierzchnie, którym nie poświęcamy dosyć dużo uwagi stają się rajem do rozwoju mikrobów. Dlatego podczas sprzątania często zwracamy uwagę na to by dotrzeć do wszystkich miejsc. Przy czym pamiętajmy o tym, że pomimo, iż wygląda on na czysty to tak naprawdę jeśli spojrzelibyśmy na niego okularami, przez które można zobaczyć bakterie na pewno bylibyśmy w dużym szoku.

Jest wiele miejsc w domu, którym nie poświęcamy wystarczająco dużo uwagi, a są one idealnym miejscem do rozwoju grzybów i bakterii, które później mogą negatywnie wpływać na nasze życie. Jednymi z takich miejsc są meble tapicerowane, które nie wystarczy przetrzeć czy odkurzyć, ale warto też zdezynfekować np. spryskując mgiełką z wody utlenionej.

Jednak to nie to jest dzisiejszym tematem artykułu, a pościel, w której przecież spędzamy średnio 7 godzin dziennie. Jest to idealne środowisko dla rozwoju mikroorganizmów.

Dlaczego pościel jest tak niebezpieczna?

Jest bardzo wiele czynników, które wpływają na to, że pościel to idealne miejsce do rozwoju bakterii. Z jednej strony dlatego, że czasami np. kładziemy się spać z mokrą głową – wilgoć to idealne miejsce dla grzybów. W nocy również czasami się pocimy więc znowu mamy do czynienia z wilgocią. Jest to świetne miejsce dla roztoczy, które pożywiają się martwym naskórkiem, który gubimy w pościeli podczas snu. Roztocza te mogą powodować alergie, astmę, dolegliwości skórne czy inne problemy zdrowotne.

Na pościeli zostają również resztki naszych płynów ustrojowych, śliny, sebum. Badania pokazują, że na pościeli znajdziemy również śladowe ilości moczu czy kału.

Wyobraźmy sobie do tego, że jesteśmy chorzy, albo walczymy z grzybicą stóp, a co wieczór kładziemy się w tą samą pościel. Nie trzeba więc chyba dłużej tłumaczyć, dlaczego wymiana pościeli na świeżą jest tak ważna.

Co ile zmieniać pościel na świeżą

Zaleca się zmianę pościeli przynajmniej raz w tygodniu, chociaż oczywiście można to robić częściej jeśli mamy taką możliwość. Jednak absolutnym minimum z punktu widzenia mikrobiologii jest wymiana pościeli co siedem dni.

Pościel gdy jest taka możliwość można również codziennie przewietrzyć. Pamiętaj też o materacu, najlepiej posiadać specjalne wkłady pod prześcieradło, które chronią nasz materac. Można kupić je nawet nieprzemakalne gdy śpimy z dzieckiem. Sam materac również możemy wyczyścić i pozbyć się bakterii oraz roztoczy.

Wietrzone powinno być również pomieszczenie, w którym śpimy – przynajmniej 10 minut dziennie. Nie zapomnij o regularnym sprzątania, a szczególnie odkurzaniu miejsc, gdzie gromadzić może się dużo kurzu. Po co zmieniać pościel, skoro zaraz on na niej osiądzie? W tym celu dokładnie sprzątajmy pod łóżkiem czy pierzmy firany i zasłony, w których zbiera się również bardzo dużo kurzu.

Pamiętaj, że pościel jak i całe łóżko powinny być suche by nie kusić grzybów. Dlatego nie kładź się spać z mokrą głową, nie kładź się również do łóżka w ubraniu.

Jak czyścić materac

Składniki

  • 230ml wody utlenionej
  • 3 łyżki sody oczyszczonej
  • łyżeczka mydła w płynie

Z podanych składników robimy mieszankę, a następnie nakładamy ją na plamę i pozostawiamy na kwadrans. Po tym czasie wysuszamy miejsce suszarką i resztki sody ściągamy odkurzaczem.

Źródło artykułu: https://krokdozdrowia.com/posciel-jak-czesto-zmieniac/

Podobne artykuły