Termofor na okres – jak działa i jak stosować?

Zdrowie Data publikacji: 12 kwietnia 2022 / Aktualizacja: 2024-09-10

Życie kobiety jest nieco bardziej skomplikowane niż przeciętnego mężczyzny. Determinowane jest bowiem przez cykl menstruacyjny, który, choć prosty i zrozumiały, nieraz może pokrzyżować nawet najbardziej misterne plany. Chodzi tutaj głównie o okres, a więc kilka dni krwawienia miesiączkowego, które z sukcesem może zepsuć radość z weekendu tylko we dwoje czy wypadu w góry. Jak poradzić sobie z bólem miesiączkowym i czy termofor to dobry wybór?

Czym jest termofor?

Termofor na okres to pojemnik, który swoim kształtem przypomina nieco poduszkę. Do jego wnętrza wlewamy ciepłą, a nawet gorącą wodę, która ma działanie rozluźniające na spięte mięśnie macicy. Jest to ciekawy wynalazek, który do użytku wszedł już na początku XX wieku. Jego wyjątkowa budowa, bardziej przystępna sprawiła, że z powodzeniem wyparł inne urządzenia służące do tego samego, a więc wielkie pojemniki z mosiądzu lub cyny, które były nieporęczne oraz mogły wyrządzić krzywdę.

Jakie rodzaje termoforów mamy?

Obecnie na rynku jest spory wybór termoforów. Wśród nich znajdziemy:

  • Termofor gumowy – jest to jeden z najbardziej popularnych, dodatkowo jest także najtańszy. Ma swoje zalety, ale też wady, do których zaliczyć trzeba fakt, iż gumę można bardzo łatwo przeciąć. Ponadto, może okazać się nieszczelna, co grozi poparzeniem. 
  • Termofor żelowy – zdobywa popularność, ponieważ nie trzeba wlewać do niego wrzątku. Zazwyczaj wkłada się go do piekarnika w celu nagrzania. Dość długo trzyma ciepło. 
  • Termofor elektryczny – trzyma ciepło najdłużej ze wszystkich dostępnych, jednak trzeba go ładować. Generuje to wydatki na energię elektryczną.
  • Termofor suchy – ostatnimi miesiącami na rynek wkrada się termofor suchy, zazwyczaj z pestkami owoców. Nagrzewanie następuje poprzez włożenie do piekarnika, trzyma ciepło najkrócej, ale ma dodatkową funkcję – masuje ciało.

Jak używać?

Termofor bardzo często używany jest przy pierwszych oznakach grypy lub przeziębienia. Jednak nie ulega wątpliwości, że najbardziej kojarzy nam się z miesiączką u kobiety. Chcąc rozluźnić swoje mięśnie, a co za tym idzie – pozbyć się bólu miesiączkowego, kobiety bardzo często sięgają po termofor.

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły