4 sierpnia 2021

Tego pająka możemy spotkać w naszych domach. Czy jego ugryzienie jest groźne?

Kątnik domowy jest pająkiem, którego zdecydowanie można się wystraszyć. Możemy znaleźć go w ciemnych miejscach naszego domu. Ujawnia się głównie nocą, gdyż wtedy wzrasta jego aktywność. Jest powszechnym gatunkiem pająków żyjących w Polsce. Mniejsza odmiana tego gatunku może mieć ok. 1,2 cm wielkości. Większa sięga nawet 1,8 cm, a rozstaw jego nóg może wynieść 8 cm. To sprawia, że potrafi wzbudzić przerażenie u osób, które nie przepadają za pająkami.

Czy należy bać się kątnika domowego?

Kątnik domowy potrafi ugryźć, a jego ugryzienie nie należy do najprzyjemniejszych. W miejscu ugryzienia może pojawić się zaczerwienienie skóry, która dodatkowo zacznie nas swędzieć. Nie musimy jednak się obawiać, gdyż nie są one jadowite. Nie przenoszą również chorób.

Pająki te gryzą jedynie w obronie, dlatego jeśli damy im spokój niczego nam nie zrobią. Tym bardziej, że są bardzo płochliwe i będą unikać kontaktu z człowiekiem. Chociaż jego widok nie należy do najprzyjemniejszych, to z pewnością nie jest on dla nas żadnym zagrożeniem, a wręcz przeciwnie. Może być bardzo pomocny.

Kątniki domowe w dzień zwykle czas spędzają w swoich kryjówkach. Pająki te szukają zaciemnionych i suchych miejsc. Pomagają nam w pozbywaniu się z domu owadów, które są ich głównym pokarmem. Dlatego nie należy temu stworzeniu robić krzywdy, a jeśli chcemy pozbyć się go z domu najlepiej jest złapać go do słoika i wypuścić w ogrodzie. Warto jednak pamiętać, że kątnik domowy będzie preferował życie z nami pod jednym dachem, niż w ogrodzie, gdzie ma zdecydowanie więcej naturalnych wrogów.