Twój licznik prądu może wskazywać nawet 6 razy większy pobór energii!

Lifestyle Data publikacji: 11 maja 2017

Na ogół staramy się oszczędzać energię elektryczną. Kupujemy energooszczędne żarówki, urządzenia o wysokiej klasie energetycznej, wszystko po to by płacić niższe rachunki. Jak podaje serwis innpoland.pl wszystko to może być na nic bo nasze liczniki mogą przekłamywać nawet 6-krotnie!

Badania na ten temat przeprowadzili naukowcy z Uniwersytetu Twente, ale ich opinię potwierdza również ekspert Politechniki Warszawskiej. Jest nim dr inż. Konrad Sobolewski, który jak twierdzi, bardzo wiele zależy od konstrukcji licznika, który może zawierać różne metody techniczne i elektroniczne.

Energooszczędne urządzenia pobierają prąd w pewnych okresach czasu, ale nowoczesne liczniki cyfrowe nie są do tego niestety przystosowane i nie rozumieją jak pracuje urządzenie energooszczędne. Dlatego warto pamiętać o tym, że gdy mamy podejrzenia, że nasze liczniki wskazują zbyt duże użycie możemy zwrócić się o ekspertyzę do zakładu energetycznego. Niestety możemy za to zapłacić ze swojej kieszeni gdy popełnimy błąd.

Dobry elektryk jednak powinien podać bardzo przybliżoną ilość pobieranej energii. Możemy zrobić to nawet sami amperomierzem wpiętym między urządzenie, a kontakt. Wtedy możemy przeprowadzić takie badanie na wszystkich sprzętach elektrycznych w domu i oszacować rachunki oraz porównać to z faktycznym wskazaniem licznika prądu.

Temat energii elektrycznej i jej poboru jest bardzo częsty, widzę to głównie na grupach na facebooku. Często pytacie czy rachunki o określonej kwocie nie są za wysokie. Co ciekawe rozbieżności są bardzo duże, a wielu ludzi twierdzi, że ma więcej sprzętów w domu i płaci niższe rachunki. Czy to nie wina licznika?

Źródło artykułu: http://innpoland.pl/134751,liczniki-pradu-w-polsce-oszukuja-zdarza-sie-ze-wskazuja-6-razy-wyzsze-zuzycie

Podobne artykuły