Lasy Państwowe zachęcają do nocowania w lesie

Lifestyle Data publikacji: 30 kwietnia 2021

Marzysz o przebyciu przygody? Lasy Państwowe zachęcają do nocowani w lesie. Do dyspozycji poszukiwaczy przygód jest ponad 600 tys. hektarów w 425 nadleśnictwach. Miejsca w lasach, w których możemy nocować istnieją w całej Polsce.

Jakie zasady panują podczas nocowania w lesie?

Możemy nocować w lesie, ale musimy mieć na uwadze to, że sprzęt, z którego będziemy korzystać nie może przyczynić się do niszczenia drzew, runa leśnego oraz krzewów. Nie można również rozpalać ognia poza miejscami, które są do tego przeznaczone.

Nocować możemy bez zgłoszenia tego, chyba, że zamierzamy nocować dłużej niż dwie noce z rzędu lub w grupie większej niż 9 osób. Wtedy wystarczy zgłosić to drogą mailową do danego nadleśnictwa, a tą samą drogą powrotną otrzymamy akceptację lub odmowę.

Gdzie można nocować w lesie?

Mapa obszarów, w których można nocować w lesie dostępna jest przez aplikację mBDL na Android i iOS. Można ją można ściągnąć ze strony promującej cała akcję: zanocujwlesie.lasy.gov.pl.

Co musimy wiedzieć przed pierwszym nocowaniem w lesie?

Lasy Państwowe przygotowały infografikę, która promuję akcję #ZanocujWLesie, a jednocześnie udziela informacji o tym, jak powinniśmy przygotować się do takiej przygody.

fot. Lasy Państwowe

Dowiadujemy się w niej, że pierwszą rzeczą jaką musimy zrobić, jest zorientowanie się na terenie jakiego nadleśnictwa będziemy odpoczywać. Możemy zrobić to za pomocą mapy mBDL. Następnie jeśli zamierzamy nocować dłużej niż dwa dni i/lub w grupie większej niż 9 osób, zgłaszamy to mailowo do nadleśnictwa, nie później niż 2 dni robocze przed planowanym noclegiem. Przed wyruszeniem musimy poczekać na akceptację.

Musimy również pamiętać o tym, że niektóre części lasu mogą być objęte zakazem wstępu. Informacje takie znajdziemy na mapie zakazu wstępu do lasu. Jeśli wszystkie szczegóły mamy już przygotowane, możemy przejść do planowania wycieczki i sprawdzenia pogody. Przydatna będzie mapa mBDL, która nie pozwoli nam się zgubić, gdyż działa również bez dostępu do sieci. Warto również zabrać ze sobą worki na odpadki, w lesie nie znajdziemy śmietników. Pamiętajmy, że opuszczamy las takim, jakim go zastaliśmy.

Podobne artykuły