Podziel się:

Ugryzienie przez kleszcza samo w sobie zazwyczaj nie jest niebezpieczne, ale kleszcze mogą przenosić różne choroby, które mogą być poważne dla ludzi. Dwie najbardziej znane choroby przenoszone przez kleszcze to borelioza oraz kleszczowe zapalenie mózgu.

Dlatego powinniśmy unikać kleszczy i stosować środki zapobiegawcze. Istnieje substancja, której te stworzenia nie znoszą i jeśli go użyjesz, będą trzymać się od Ciebie z dala. Chodzi o kwas mrówkowy, który naturalnie wydzielają mrówki, są one naturalnym wrogiem kleszczy i zawsze trzymają się od nich z dala.

Tak się składa, że kwas mrówkowy bez problemu kupimy w aptece. Spirytus mrówczany to środek kosztujący ok. 3 zł i stosuje się go na skórę docelowo, jako środek rozgrzewający i przeciwbólowy. Mogą stosować go osoby dorosłe, a dzieci od 12 roku życia po konsultacji z lekarzem. Niemowlęta i dzieci poniżej 12 lat w ogóle nie powinny go stosować. Nie należy też stosować go na duże powierzchnie ciała. Możemy jednak nasączyć nim wacik, a następnie przypiąć do sznurówek lub plecaka, aby zapach odstraszał kleszcze. Wcale nie musimy stosować go na skórę.

Jak się ubrać, aby nas kleszcze nie ugryzły?

Załóż długie spodnie oraz bluzę z długimi rękawami. W ten sposób zminimalizujesz ilość odsłoniętej skóry, do której kleszcze mogą się przyczepić. Wybieraj ubrania z materiałów o gęstym splocie, które będą trudniejsze dla kleszczy do przedostania się przez nie.

Wsuń nogawki spodni do skarpet, aby zabezpieczyć się przed dostaniem się kleszczy wewnątrz ubrań. Możesz także użyć opasek lub taśmy, aby dodatkowo zabezpieczyć miejsce, w którym się łączą spodnie i skarpety.

Wybieraj odpowiednie obuwie, najlepiej z wysoką cholewką, które osłoni Twoją stopę i kostkę. Unikaj sandałów oraz innych butów odkrywających stopy.

Załóż kapelusz lub inną formę ochrony głowy, szczególnie gdy poruszasz się wśród niskich gałęzi lub krzewów.

Co zrobić, gdy ugryzie nas kleszcz?

Jeśli zauważysz kleszcza przyczepionego do skóry, nie wpadaj w panikę. Choć kleszcze mogą przenosić choroby, ryzyko zakażenia jest mniejsze, jeśli kleszcz zostanie usunięty w ciągu pierwszych 24-48 godzin. Możesz zrobić to samodzielnie lub zgłosić się na pogotowie. W aptekach znajdziesz specjalne zestawy do usuwania kleszczy wraz z instrukcją. Nie stosuj domowych metod polegających na smarowaniu go masłem, czy innymi specyfikami. Najlepiej jest usunąć kleszcza fizycznie, a jak to zrobić zobaczycie na wideo poniżej.

Po usunięciu kleszcza bądź czujny i obserwuj miejsce ugryzienia przez kilka tygodni. Szukaj charakterystycznego rumienia wędrującego, który może wskazywać na boreliozę. Rumień wędrujący to czerwone, okrągłe, powiększające się plamy wokół miejsca ugryzienia.

Inne objawy, na które należy uważać, to gorączka, zmęczenie, bóle głowy, bóle mięśni czy stawów. Jeśli zauważysz jakiekolwiek z tych objawów, skontaktuj się z lekarzem.

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły