Jak radzić sobie z refluksem

Zdrowie Data publikacji: 2017-04-13

Refluks to często dolegliwość, która jeszcze bardziej może nam przysporzyć problemów podczas świąt. Kwaśna treść żołądka wracająca do przełyku powoduje bardzo niemiłe uczucie pieczenia. Powoduje też często zapalenie przełyku.

Problem może się nasilić w czasie świąt. Będziemy jeść więcej, tłuściej i częściej. Dlatego więcej treści żołądka może nam się cofać i powodować nieprzyjemne dolegliwości, które odbiorą nam przyjemność z jedzenia świątecznych potraw. Do tego pojawia się niemiły zapach z ust, który może nas onieśmielać w kontaktach z resztą rodziny. Dlatego dzisiaj doradzimy Wam jak sobie z nim radzić.

Zacznij od samych nawyków, czyli staraj się jeść powoli małymi porcjami. Nie nakładaj sobie dużo, spróbuj wszystkiego odrobinę i zrób sobie przerwę. Staraj się również dokładnie przeżuwać pokarmy, zwłaszcza mięso. Próbuj również nie doprowadzić do uczucia przepełnienia i nie jedz nigdy w pozycji leżącej!

Jeśli masz problemy z refluksem powinnaś również spróbować zmienić swoją dietę. Oto pokarmy, które są lekkostrawne i zalecane podczas diety dla osób cierpiących na refluks. Podczas świąt może to nie być możliwe, ale staraj się sięgać po jak najlżejsze potrawy.

  1. Produkty fermentowane takie jak kefiry, kiszonki, jogurty.
  2. Płatki owsiane
  3. Chude mięso najlepiej pieczone lub gotowane. Ryby i drób.
  4. Zdrowe tłuszcze np. awokado, olej kokosowy, orzechy.
  5. Zielone warzywa takie jak ogórki, szparagi, sałaty.
  6. Owoce takie jak jabłka, banany, melony. Rzadziej owoce kwaśne.

Jeśli już jesteś przy świątecznym stole i zaczynasz czuć dolegliwości lub chcesz po prostu im zapobiec to możesz sięgnąć po kilka rzeczy. Warto do popijania potraw przygotować sobie herbatę rumiankową lub pić sok z aloesu. Warto też zjeść sobie łyżeczkę miodu przed posiłkiem. Skutecznym sposobem gdy już zaczną się dolegliwości jest wypicie octu jabłkowego z wodą.

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły