Nie lekceważ tych 5 objawów braku witaminy B12

Zdrowie Data publikacji: 21 stycznia 2017

Szacunkowo jedna na cztery dorosłe osoby ma braki witaminy B12. Witamina ta, często jest określana „witaminą energii”. Zwiększa się jej zapotrzebowanie w godzinach popołudniowych gdy potrzebujemy więcej energii witalnej. Poza tym jest bardzo ważna w procesie spalania tłuszczu.

Dlaczego witamina B12 jest ważna

Witamina B12 bierze udział w prawidłowym trawieniu oraz wchłanianiu żelaza przez nasz organizm. Jest też niezwykle istotna z punktu widzenia metabolizmu tłuszczy i węglowodanów, przy jej brakach będzie znacznie trudniej nam schudnąć lub będziemy tyć. Ma również wpływ na zdrowie układu rozrodczego kobiet oraz wpływa na układ krążenia odpowiadając między innymi za produkcję krwinek czerwonych.

Jakie są objawy niedoboru witaminy B12?

1. Problemy z widzeniem

Jeśli nagle następują jakieś problemy w obrębie pola widzenia np. niewyraźne widzenie, podwójne czy jakieś artefakty w polu widzenia to może to być oznaka niedoborów witaminy B12.

2. Popołudniowe zmęczenie

Witamina B12 jak wcześniej wspominaliśmy jest witaminą energii i wspomaga nas zwłaszcza w godzinach popołudniowych gdzie więcej jej potrzebujemy. Jeśli czujemy się zwłaszcza wtedy ospali, potrzebujemy drzemki, chodzimy ospali i wymęczeni po pracy to być może jest to spowodowane niedoborami witaminy B12.

3. Zmieniony smak

Często podczas niedoborów tej witaminy zaczyna zmieniać nam się smak. Kubki smakowe zaczynają inaczej smakować i coś co do tej pory lubiliśmy nagle zaczyna smakować inaczej, dziwnie, albo nawet przestaje nam smakować. To oznaka, że trzeba zacząć ją uzupełniać.

4. Drętwienie

Uczucie mrowienia albo drętwienia może oznaczać, że brakuje Ci witaminy B12. Jest to wynikiem uszkadzania nerwów, dlatego warto dbać o jej spożycie.

5. Brak możliwości szeroko otwartych oczu

Jeśli nie możesz utrzymać oczu szeroko otwartych jest to wynikiem braku tlenu we krwi co wynika z niedoborów witaminy B12.

Naturalne źródła witaminy B12

  1. szczupak
  2. nerki zwierzęce
  3. wątroba zwierzęca
  4. śledzie
  5. pstrąg
  6. makrela
  7. mięso królika
  8. jajka
  9. mleko
  10. ser
  11. kefir
  12. śmietana
  13. twaróg

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły