Te rzeczy mają datę przydatności do użycia chociaż się tego nie spodziewasz!

Lifestyle Data publikacji: 30 grudnia 2018

Przyzwyczajeni jesteśmy do tego, że produkty spożywcze mają datę przydatności do spożycia. Leki posiadają maksymalny termin kiedy można je stosować, tak samo wiele innych rzeczy. Często jednak wydaje nam się, że niektóre z nich nie mają takiego ograniczenia czasowego i to jest błąd. Oto przykłady właśnie takich rzeczy, które mają termin przydatności do użycia chociaż się tego nie spodziewaliśmy.

Woda utleniona

Wodę utlenioną trzymamy w naszej apteczce nawet po kilka lat. Zapominamy o tym, że gdy już raz jej użyjemy to po dwóch miesiącach traci swoje właściwości. Nawet gdy nie jest otwarta jej data przydatności do użycia wynosi rok. Dlatego warto o tym pamiętać.

Przyprawy

Masz kolekcję różnych przypraw? Niestety nie można ich trzymać zbyt długo bo po dwóch latach kończy im się czas przydatności do spożycia. Zmienia się wtedy smak i właściwości. Dlatego nie kupuj ich nad wyrost.

Buty sportowe

Czy wiesz o tym, że buty bardzo szybko się zużywają? Powinniśmy je wymieniać co pół roku lub 400 km. Po tym czasie zużyciu ulegają podeszwy i systemy amortyzacji. To sprawia, że noga nie układa się prawidłowo w takich butach. Może to szkodzić stawom czy powodować wady postawy. Dotyczy to oczywiście butów intensywnie użytkowanych. Gdy masz kilka par i nosisz je przemiennie czas ten się wydłuża.

Herbata w torebkach

Nawet gdy hermetycznie ją zamkniesz to po 6 miesiącach liście zaczynają fermentować. Nie powinnaś ich po tym czasie pić, dlatego warto zapisać na opakowaniu datę otwarcia. Oczywiście jeśli pijecie jedną herbatę to zazwyczaj często kupujecie nowe opakowanie. Jednak osoby, które gustują w herbacie i mają jej różne rodzaje często o tym zapominają.

Okulary przeciwsłoneczne

Jeśli często ich używasz to tak naprawdę co dwa lata powinnaś je wymienić na nowe. Promienie ultrafioletowe, przed którymi nas chronią mają na nie negatywny wpływ. To sprawia, że z czasem soczewki zaczynają przepuszczać ich coraz więcej. Szerzej na ten temat pisaliśmy tutaj.

Pasta do zębów i szczoteczka

Szczoteczkę powinniśmy wymieniać co trzy miesiące i po każdej chorobie. To istny inkubator bakterii, do tego szybko się zużywa. Pasta do zębów jest przydatna do użycia przez rok po otwarciu.

Ręczniki

Mało kto wie o tym, że ręczniki powinno wymieniać się co trzy lata maksymalnie. Zazwyczaj ręczniki w naszym domu używamy dopóki się nie zniszczą, a nierzadko mamy ręczniki, które dostaliśmy jeszcze od rodziców. Niestety tkanina szybko się zużywa, jest mnie chłonna i wolniej wysycha, a to sprzyja rozwojowi bakterii.

Grzebienie i szczotki

Czas przydatności do użycia grzebienia czy szczotki to jeden rok nawet gdy regularnie je czyścisz. Jeśli używasz ich dłużej gromadzące się tam bakterie czy inne mikroby mogą powodować problemy z włosami czy łupież.

Kapcie

W jednych kapciach możesz chodzić przez pół roku. Po tym czasie to istny raj dla grzybów. Dlatego nie warto wydawać fortuny na kapcie, lepiej kupować tańsze, ale częściej je wymieniać. Kapcie możesz również prać.

Podobne artykuły