Te objawy mogą świadczyć, że masz nietolerancję glutenu. Zobacz jakie to!

Zdrowie Data publikacji: 08 lutego 2019

Nietolerancja glutenu to sytuacja, w której organizm reaguje na białko lub inne składniki zawarte w pszenicy w podobny sposób. Nadwrażliwość na składniki zawarte w pszenicy może wystąpić w każdym momencie życia i nagle. Dlatego warto wiedzieć jakie nietolerancja glutenu ma objawy. Nadwrażliwość na gluten potwierdza się przez eliminację. Należy jednak wykonać badania by wykluczyć uczelnie na gluten lub celiakię. Gdy wykluczymy te dwie rzeczy możemy przejść na dietę bezglutenową i jeśli objawy ustąpią oznacza to, że mamy do czynienia z nietolerancją glutenu.

Co ciekawe gluten możemy znaleźć też w produktach, w których się wcale tego nie spodziewamy. Oczywiście znajdziemy go w produktach zbożowych, ale też może znajdować się w mięsie, rybach czy jajach. Gotowe sosy i majonezy również mogą zawierać gluten tak samo jak produkty mleczne np. jogurty. Oprócz tego gluten znajdziemy też w słodyczach, niektórych napojach czy przyprawach. Dlatego unikanie glutenu nie jest wcale tak proste jak się wydaje, nie wystarczy tylko porzucić pieczywo pszenne, aby z niego całkowicie zrezygnować w swojej diecie.

Objawy nietolerancji glutenu

Problemy z trawieniem

To jeden z pierwszych objawów, który możemy zaobserwować podczas nadwrażliwości na gluten. Zauważysz z pewnością nadmierną ilość gazów, problemy ze wzdęciami czy zaparciami. Mogą również pojawić się biegunki czy wymioty. Objaw ten można przypisać jednak tak wielu schorzeniom, że nie jest na pewno naszą pierwszą myślą, że możemy mieć problem z glutenem.

Anemia

W związku z wymiotami czy biegunkami może pojawić się anemia. Anemia to choroba związana ze zmniejszeniem się ilości czerwonych krwinek w naszej krwi. Bardzo łatwo można to sprawdzić robiąc proste i tanie badanie krwi. Podczas anemii pojawiają się takie objawy jak senność, przemęczenie, niewyspanie. Dlatego też często jej nie zauważamy bo objawy zrzucamy na barki przepracowania i szybkiego stylu życia.

Bóle głowy

Gdy nie tolerujemy glutenu, a jednocześnie dużo go spożywamy, badania wskazują, że dochodzi do stanów zapalnych w układzie nerwowym, a te następnie powodują bóle głowy o całkiem intensywnym przebiegu podobnym do migrenowych.

Permanentne zmęczenie

Skoro dochodzi do anemii to również jednym z objawów nietolerancji glutenu jest stałe zmęczenie, do tego przewlekły stan zapalny w organizmie dodatkowo go wykańcza. Musi przecież walczyć z nim, a to wymaga pokładów energii. Czujemy się wtedy bardziej zmęczeni niż zwykle podczas takiej samej dziennej aktywności.

Zapalenia jamy ustnej

O ile poprzednie objawy są bardzo niejasne i przypisać można je do wielu problemów zdrowotnych czy nawet stylu życia, o tyle problem z zapaleniami jamy ustnej powinien dać nam bardziej do myślenia. Dodatkowo dochodzi do tego  brak wapnia, który przekłada się na problemy z uzębieniem.

Wypryski na skórze

Wypryski na skórze są objawem, który często towarzyszy nietolerancji na gluten. Do naszego organizmu nie wchłaniają się wszystkie cenne dla nas substancje odżywcze. To następnie powoduje problemy skórne takie jak trądzik czy opryszczka.

Duszności

Podczas nietolerancji glutenu może dochodzić do obrzęku dróg oddechowych, może to także powodować duszności.

Utrata masy ciała

Może się okazać, że nagle tracisz masę ciała chociaż tak naprawdę nie stosujesz żadnej diety. Może to być objawem nietolerancji glutenu. U dzieci może to objawiać się również zahamowaniem wzrostu.

Zauważyłam u siebie objawy, co mam zrobić?

Przede wszystkim warto udać się do lekarza i powiedzieć, że mamy podejrzenia co do wpływu glutenu na nasz organizm. Wykrycie tego nie jest łatwe, dlatego sami sobie z tym nie poradzimy. Warto na wstępie wykluczyć alergię na pszenicę, którą warto odróżnić od alergii na gluten. Jest to proste do zrobienia bo objawy alergiczne występują szybko więc wystarczą testy skórne u alergologa, które zleci lekarz.

Następnie przechodzimy dalej do wykluczenia celiakii oraz alergii na gluten. Nie powinniśmy jednak sami przechodzić na dietę bezglutenową bo może to zafałszować badania, celiakia bowiem jest zależna właśnie od spożycia glutenu.

Jeśli wykluczymy już wszystko i wiemy, że nie to jest problemem przechodzimy następnie do sprawdzenia naszych reakcji na spożywanie glutenu. W tym celu stosuje się dietę bezglutenową zaleconą przez lekarza i obserwuje objawy. Jeśli nic się nie zmieni i nadal zauważamy wcześniejsze objawy oznacza to, że co prawda nie mamy nietolerancji na gluten, ale problem leży gdzieś indziej i nie należy go lekceważyć, ale szukać dalej.

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły