Święta spędzimy maksymalnie w 5 osób – projekt rozporządzenia już jest

Lifestyle Data publikacji: 2020-11-22

Projekt rozporządzenia opublikowanego przez rząd zakłada, że święta spędzimy w gronie maksymalnie pięciu osób.

Boże Narodzenie w 5 osób

Święta Bożego Narodzenia spędzimy podobnie jak Wielkanoc w otoczce pandemii. Rząd chce ograniczyć kontakty między ludźmi i przemieszczanie się między miastami w okresie świąt. Intencja ta znajduje wyraz w projekcie rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku w wystąpieniem stanu epidemii. Możemy przeczytam tam, że:

Do dnia 27 grudnia 2020 r. zakazuje się organizowania imprez i spotkań do 5 osób, które odbywają się w lokalu lub budynku wskazanym jako adres miejsca zamieszkania lub pobytu osoby, która organizuje imprezę lub spotkanie

Tekst projektu rozporządzenia

Ograniczenie nie będzie dotyczyć osób, które wspólnie zamieszkują lub gospodarują.

Do dnia 27 grudnia 2020 r. zakazuje się organizowania innych niż określone w ust. 1 zgromadzeń, w tym imprez, spotkań i zebrań niezależnie od ich rodzaju, z wyłączeniem:

1) spotkań lub zebrań służbowych i zawodowych;
2) imprez i spotkań do 5 osób, które odbywają się w lokalu lub budynku wskazanym jako adres miejsca zamieszkania lub pobytu osoby, która organizuje imprezę lub spotkanie; limit osób nie dotyczy osób wspólnie zamieszkujących lub gospodarujących.

Tekst projektu rozporządzenia

Oznacza to, że rodzina licząca więcej niż 5 osób, ale zamieszkująca pod jednym dachem, będzie mogła obchodzić święta wspólnie, gdyż wyłączona jest ona z ograniczenia limitu osób. Pozostaje jednak pytanie czy limit osób dotyczy gospodarzy łącznie z gośćmi.

Podobne artykuły