Świąd skóry – przyczyny i sposoby łagodzenia objawów

Zdrowie Data publikacji: 20 kwietnia 2023

Świąd to niekomfortowe uczucie: swędzenie skóry wyzwala w nas trudną do opanowania potrzebę drapania się. Jest to stosunkowo częsta przypadłość i na ogół okazuje się niegroźna. Jednak jeśli świąd dotyczy jedynie określonego fragmentu ciała, to często jest wywołany chorobą skóry. Z kolei swędzenie całego ciała może być wynikiem choroby ogólnoustrojowej.

Co to jest świąd skóry?

Świąd to nieprzyjemne uczucie na powierzchni skóry, które wywołuje potrzebę drapania lub pocierania. Mechanizm powstawania świądu bywa wieloczynnikowy i skomplikowany, ponieważ świąd skóry może brać swój początek w układzie nerwowym, ale także być wynikiem działania bodźców zewnętrznych: mechanicznych, chemicznych, a nawet termicznych. Warto też wiedzieć, że świąd utrzymujący się 6 tygodni lub dłużej definiuje się jako przewlekły.

Świąd skóry – przyczyny

Świąd może całego ciała, lub jedynie wybranych fragmentów skóry. Jeśli jest on tzw. świądem zlokalizowanym, przyczyną jego powstawania są wówczas często wszelkiego rodzaju choroby skóry, czyli różnorodne infekcje bakteryjne, a także  wirusowe, do których należy m.in. opryszczka, infekcje grzybicze, np. łupież, a także  pasożytnicze (świerzb, wszawica), oraz AZS (atopowe zapalenie skóry), pokrzywka, wyprysk, łuszczyca. Częstym powodem swędzenia skóry jest po prostu jej  nadmierna suchość. Do tej listy należy tez dodać oparzenia słoneczne, ukąszenia owadów i zwierząt, oraz wszelkiego rodzaju alergie pokarmowe. Świąd skóry wywołany jest też uczuleniem na kosmetyki, chemię domową (środki czystości), oraz zażywane leki.

Swędzenie skóry a zmiany alergiczne 

Wiele przyczyn świądu łatwo jest odkryć, ale istnieją też te ciężkie do wykrycia. Nigdy nie należy ich lekceważyć, zwłaszcza gdy swędzeniu skóry towarzyszą zmiany alergiczne na skórze, na przykład wysypki. Mogą one być spowodowane różnorodnymi czynnikami, do których może zaliczać się nawet  stres lub nadmierna potliwość skóry! Oczywiście zdarza się też, że świąd nie ma żadnej oczywistej przyczyny, jednak większość przypadków to świąd skóry wywołany alergią kontaktową. 

Czy wiesz, że… … wiele alergii skórnych możesz wyleczyć samodzielnie? Wystarczy wdrożyć domową pielęgnację i sięgnąć po dobry krem przeciwświądowy. To pomoże Ci złagodzić uciążliwe symptomy. Jeżeli jednak nie zobaczysz poprawy, a zmiany skórne oraz swędzenie będą trwać – wówczas warto niezwłocznie udać się do dermatologa, który zleci szczegółowe badania i przepisze zaleci odpowiedni specyfik.

Jak powstrzymać swędzenie skóry?

nawet uporczywe swędzenie skóry może być wywołane nieodpowiednią pielęgnacją, dlatego zanim udasz się do lekarza, postaraj sie sprawdzić, czy Twoje kosmetyki nie zawierają substancji drażniących. Zwróć też uwagę na skład ubrań, które nosisz (unikać tkanin takich jak wełna i materiały syntetyczne), a na codzien unikaj nadmiernego przebywania na słońcu oraz nagłych zmian temperatury Jeśli masz skłonność do suchej skóry, lub stosujesz nieodpowiednią pielęgnację skup się na zmianie codziennej rutyny pielęgnacyjnej i sięgnij po dobry balsam, z ceramidami i emolientami, który przywróci równowagę w barierze ochronnej skóry. Warto też w okresie zimowym nawilżać powietrze, ponieważ grzejniki zaniżają jego wilgotność. 

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły