Przestań używać suszarek w miejscach publicznych! Oto dlaczego tego nie warto robić.

Zdrowie Data publikacji: 2018-02-13

Gdy idziemy do toalety w markecie czy w centrum handlowym i umyjemy ręce najczęściej znajdziemy tam suszarkę. Powiem szczerze, że wolę gdy są jednorazowe ręczniki. Trzeba naprawdę długo suszyć aby wyjść z suchymi rękoma, a kolejka czeka i patrzy. Jest jednak jeszcze jeden powód dlaczego nie warto z nich korzystać.

Niedawno mieszkanka Kalifornii, Nicole Ward, która pracuje w laboratorium, postanowiła przetestować jedną z suszarek na obecność szkodliwych bakterii. Domyślacie się jakie są wyniki badania i czy ich szkodliwość to jedynie mit?

Wyniki badań

Nicole Ward sprawdziła obecność bakterii w jednej z nowoczesnych suszarek do rąk w publicznej toalecie i opublikowała wynik na swojej stronie społecznościowej. Okazało się, że jest ich dużo. Ale to nie wszystko.

Wzięła szalkę Petriego i pozostawił ją pod suszarką jednej z popularnych producentów. Następnie suszył ją przez 3 minuty i zostawił szalkę na kilka dni by sprawdzić co na niej wyrośnie. Oto co powiedział: Jest możliwe, że szczepy patogennych grzybów i bakterii, które przeniesione zostaną na Twoje ręce mogą być wynikiem wielu chorób. A Ty jesteś pewna, że Twoje ręce są czyste.

Wszystkie te bakterie są przenoszone na nasze ręce za każdym razem gdy je suszymy. Najgorsze, że robimy to po myciu gdy mamy „pewność”, że ręce są czyste. Siadamy wtedy do posiłku np. w sekcji z restauracjami i pozwalamy dziecku użyć rąk do jedzenia zupełnie nieświadomi zagrożenia. Dodatkowo zaczynają się one rozwijać bo rzadko kiedy nasze dłonie po wysuszeniu są idealnie suche, a wilgoć i ciepło to idealne warunki do ich rozwoju.

Z kolei producent wysokiej mocy suszarki do rąk firmy Dyson przeprowadził badanie z udziałem naukowców z Queen Mary, University of London, gdzie zostało to udowodnione, że suszarka jest tak samo skuteczny w zabijaniu bakterii, jak i ręczniki.

Jednak one bardzo mocno wysuszają skórę i tak naprawdę małe dzieci z wrażliwą skórą nie powinny z nich korzystać. Dlatego w toalecie najlepiej mieć ze sobą jednorazowe chusteczki i dobrze wytrzeć dziecku rączki.

Źródło artykułu: https://takprosto.cc/sushilka-dlya-ruk-elektricheskaya/

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły