Elektryczne suszarki bębnowe powoli stają się standardem wyposażenia w naszych domach. Suche pranie w krótkim czasie i oszczędność miejsca przeznaczonego na rozwieszenie mokrych ubrań to ogromne zalety. Jak wybrać suszarkę najlepiej dopasowaną do swoich potrzeb? Czym różni się sprzęt wywiewowy od kondensacyjnego? Wyjaśniamy. Na rynku dostępne są dwa podstawowe typy automatycznych suszarek do ubrań: ewakuacyjne (określane także jako wentylacyjne lub wywiewowe) i kondensacyjne. Celem działania obu rodzajów urządzeń jest możliwość szybkiego wysuszenia prania, jednak sposób usuwania wody (pary wodnej z ubrań i z urządzenia) różni się.
Elektryczna suszarka wywiewowa (wentylacyjna) do odprowadzenia wilgoci z ubrań wykorzystuje powietrze, które jest pobierane z pomieszczenia. Wewnątrz urządzenia jest ono podgrzewane i wtłaczane do bębna. Tam ciepłe powietrze odbiera (wchłania) wilgoć z ubrań, by następnie w postaci pary wodnej być odprowadzone na zewnątrz urządzenia.
Suszarka wywiewowa do sprawnego działania potrzebuje osobnego podłączenia do wentylacji, gdzie uwalnia parę wodną. Dlatego to świetne rozwiązanie do domowych pralni, gdzie infrastruktura i przyłącza kanalizacyjne i wentylacyjne są specjalnie przystosowane do potrzeb sprzętów AGD.
Zalety suszarek wentylacyjnych:
Wady suszarek wywiewowych:
Zobacz, automatyczne suszarki do ubrań
W przypadku kondensacyjnej suszarki do ubrań zasada jej podobna, jednak para wodna z podgrzanego powietrza jest schładzana, co powoduje jej skraplanie się. Odprowadzana w ten sposób z ubrań woda gromadzi się w specjalnym pojemniku, który należy regularnie opróżniać.
Większość nowych modeli automatycznych suszarek do ubrań ma opcję podłączenia do odpływu kanalizacji, co eliminuje potrzebę wylewania wody. Dzięki temu sprzęt staje się niemal bezobsługowy. Należy jedynie opróżniać pojemnik z włóknami, które uwalniają się z ubrań podczas suszenia, oraz okresowo czyścić filtry – ale te dwie czynności należy wykonywać też w przypadku urządzenia podłączanego do wentylacji.
Zalety kondensacyjnych suszarek do ubrań:
Wady suszarek kondensacyjnych:
Podstawową różnicą związaną z zasadą działania tych dwóch typów urządzeń jest wymóg podłączenia do instalacji kanalizacyjnej lub wentylacyjnej. W przypadku suszarki ewakuacyjnej sprzęt musi mieć ujście pary wodnej w postaci przyłącza do wentylacji. W suszarkach kondensacyjnych nie ma tego wymogu. Dodatkowo większość modeli ma opcję podłączenia do odpływu, gdzie skroplona woda jest odprowadzana od razu do kanalizacji (nie ma potrzeby wylewania jej z pojemnika).
Zobacz także: Jak odprowadzić wodę z suszarki bębnowej?
Niewątpliwą zaletą suszarek wywiewowych jest niższa cena zakupu i niższe koszty eksploatacji w porównaniu z urządzeniami kondensacyjnymi. Sprzęt podłączany do wentylacji nie wymaga też żadnej dodatkowej obsługi, bowiem zasysa powietrze z pomieszczenia, a wilgoć odprowadza do wentylacji. Z kolei kondensacyjna suszarka do ubrań gromadzi wodę w specjalnym pojemniku, który regularnie trzeba opróżniać. Problem rozwiązuje podpięcie suszarki do opływu pralki, jeśli oba sprzęty stoją obok siebie.
Warto jednak zauważyć, że suszarkę kondensacyjną możemy postawić w dowolnym miejscu, wymaga jedynie podłączenia do sieci elektrycznej. Nie musimy ograniczać się do pralni ani łazienki, urządzenie może stać w piwnicy lub w kuchni (a nawet w zabudowie w przedpokoju). To znacznie podnosi uniwersalność tego rodzaju suszarki do ubrań.
Obecnie to suszarki kondensacyjne cieszą się większą popularnością. Wynika to przede wszystkim z możliwości postawienia ich w dowolnej lokalizacji w domu i braku wymogu podłączenia do instalacji kanalizacyjnej lub wentylacyjnej.
Od niedawna na rynku dostępne są też suszarki kondensacyjne z pompą ciepła. Są nieco droższe od dotychczasowych modeli, ale to idealne rozwiązanie dla osób, którym bliska jest troska o środowisko.
Warto zwrócić uwagę na dostępne programy suszenia. Praktyka pokazuje, że pomocne są tryby suszenia szybkiego, możliwość zaprogramowania swojego czasu suszenia, suszenie butów, kurtek lub delikatnych tkanin, a także opcje odświeżenia ubrań lub suszenia „do prasowania”.
Sprawdźmy też gabaryty urządzenia, pojemność i dopuszczalną wagę wsadu. Zwróćmy uwagę, czy urządzenie jest wyposażone w sensory, które sprawdzają wilgotność suszonych ubrań i wyłączają pracę, gdy pranie osiągnie odpowiednie parametry.