Sufit napinany jako alternatywa dla sufitu podwieszanego – co to jest?

Kategoria: Mój dom
Tagi: brak tagów
Data publikacji: 2022-05-23 / Aktualizacja: 2022-06-03

Sufit napinany jest coraz częściej wybierany jako alternatywa dla tradycyjnej konstrukcji sufitu podwieszanego. Choć ma podobne funkcje, jest rozwiązaniem dającym więcej możliwości dekoracyjnych. Mimo że droższy, jest wart rozważenia.

Sufit podwieszany – gdzie się sprawdza i jakie ma funkcje?

Sufit podwieszany, choć kojarzy się z latami 90., wciąż jest popularnym i często stosowanym elementem wystroju. Sprawdza się zarówno w biurach, gabinetach, jak i w prywatnej części domu czy mieszkania, np. w sypialni lub w salonie. Może on być zamontowany pod całą powierzchnią sufitu lub tylko jego częścią. Wówczas pełni też różne funkcje. Ta konstrukcja może bowiem:

  • ukrywać nierówności sufitu
  • zasłaniać przewody instalacyjne
  • poprawiać izolację akustyczną w pomieszczeniu
  • stanowić element dekoracji.

Funkcja dekoracyjna jest spełniona za sprawą prostych lub falowanych kształtów sufitu, wyposażonych dodatkowo w punktowe oświetlenie. Dzięki temu stworzysz w pomieszczeniu nastój idealny do odpoczynku.

Zaobserwuj nas na Facebooku

Natomiast w przypadku pozostałych sytuacji, jest to konstrukcja stanowiąca pełen dodatkowy sufit pod tym, który już istnieje. Najczęściej polega na przymocowaniu płyt gipsowo-kartonowych do aluminiowych stelaży zamontowanych do prawdziwego sufitu. Często w przestrzeń między sufitem a płytami wkłada się wełnę mineralną, co pozwala na dodatkową izolację termiczną lub akustyczną. Montaż takiego sufitu nie należy do najłatwiejszych i najlepiej zlecić go doświadczonej firmie.

Sufit napinany – co to jest?

Alternatywą dla tradycyjnego sufitu podwieszanego jest sufit napinany. Sprawdzi się idealnie, jeśli chcesz ukryć nierówności lub stare powłoki sufitowe. Jest estetyczny, może występować w różnych wzorach, a wyglądem przypomina równą taflę lustra. Inaczej sufit napinany nazywa się właśnie lustrzanym. Montuje się go równolegle do właściwego poziomu sufitu, czyli dokładnie tak samo jak sufit podwieszany. Wyeliminowanie stelaża i płyt g-k, pozwala na szybki i łatwy montaż. Trzeba jedynie zamocować szyny do ścian i rozciągnąć membranę. Wykonana jest ona z PVC, czyli z materiału, który pod wpływem temperatury zaczyna się rozszerzać. To pozwala naciągnąć materiał na całą powierzchnię.

Zalety sufitu napinanego

Sufit napinany ma szereg zalet. Niewątpliwie jest to rozwiązanie estetyczne – nie tylko ukrywa niedoskonałości sufitu, ale także tworzy jednolitą, gładką i elegancką powierzchnię. Około 10-letnia gwarancja świadczy o tym, że materiał ten jest wytrzymały i odporny. Szacuje się, że żywotność membrany, z jakiej powstaje sufit napinany to nawet kilkadziesiąt lat. Ta konstrukcja jest lekka i nie obciąża stropu. Warto tu zaznaczyć, że tradycyjny sufit podwieszany ma tendencje do pękania w miejscach łączenia płyt gipsowych.

Należy też podkreślić, że na rynku istnieje cały szereg kolorów i wzorów do wyboru – mogą to być zarówno jednolite w barwie płaszczyzny, jak i bardziej skomplikowane, np. gwiazdy na niebie.

Powłoka sufitu napinanego jest wodoszczelna, sztywna i wytrzymała. Nie zagrozi jej nawet zalanie do 100l wody. Charakteryzuje się także odpornością na ogień.

Kolejną zaletą napinanego sufitu jest to, że poprawia akustykę pomieszczeń – potrafi skutecznie je wygłuszyć, dzięki temu, że fale dźwiękowe są pochłaniane przez powierzchnię materiału.

Zwykle sufit podwieszany obniża poziom oryginalnego sufitu, ale w przypadku sufitu napinanego problem ten zredukowany jest do minimum. W takim rozwiązaniu możliwe jest również zamontowanie oświetlenia punktowego lub opaski led, co pozwoli doświetlić pomieszczenie lub stworzyć wrażenie przytulności i intymności.

Czy sufit napinany to zawsze dobry wybór?

Sufit napinany ma jednak pewne ograniczenia. Nie można go zamontować w każdym pomieszczeniu, szczególnie tam, gdzie występują wnęki i uskoki – wówczas utrudnione będzie równomierne napięcie powłoki. Ponieważ membrana ma wymiar ograniczony do 5 metrów, najlepiej montować sufit napinany w mniejszych pomieszczeniach. Oczywiście w większych również jest taka możliwość, ale wymaga to łączenia powłok, co może prowadzić do tego, że powierzchnia nie będzie idealna i tak równa.

To, co warto podkreślić, to fakt, że PVC, czyli materiał, z jakiego wykonuje się sufit napinany, nie jest przyjazny środowisku i człowiekowi.

Na koniec jeszcze jedna wada – sufit napinany jest znacznie droższy niż tradycyjny sufit podwieszany.

Jaki sufit napinany wybrać?

Możliwa jest personalizacja sufitu napinanego. Dzięki temu możesz dopasować go do każdego wnętrza. Podstawowym wyborem jest oczywiście biała jednolita powierzchnia, ale może to być także kolor kremowy lub bardziej odważny, np. zielony, granatowy. Oprócz tego możesz wybrać też płaszczyzny wzorzyste i tutaj tak naprawdę nie ma niemal żadnych ograniczeń. Mogą to być przeróżne wzory kwiatowe, geometryczne lub nawet takie z efektem 3D, który pomoże optycznie powiększyć pomieszczenie. Popularnym rozwiązaniem jest ostatnio również gwiezdne niebo – idealne do salonu lub pokoju dziecięcego.

Podobne artykuły