Jak wybrać schody strychowe?

Kategoria: Mój dom
Tagi: brak tagów
Data publikacji: 2023-01-17

Schody strychowe są bardzo ważnym elementem wykończenia domu. Dzięki nim będziemy mogli korzystać z naszego poddasza bez konieczności budowania drogich i zajmujących dużo przestrzeni schodów stacjonarnych. Są jednak mniej wygodnie w użytkowaniu, dlatego warto skupić się na ich wyborze, aby zapewnić sobie, jak największy komfort korzystania z poddasza.

Wybór schodów strychowych

Jakie schody strychowe wybrać? Warto zastanowić się nad tym, już podczas projektowania domu. Wtedy w łatwy sposób możemy dopasować wielkość otworu w stropie do szerokości i długości skrzyni schodów, które chcielibyśmy mieć.

Pamiętajmy o tym, że schody potrzebują miejsca do rozłożenia. To również w pewnym stopniu będzie nas ograniczało. Dlatego w małych pomieszczeniach wybierzemy schody z małymi skrzyniami, a w większych będziemy mogli zdecydować się na większe. Od tego będzie zależał też kąt, pod którym będziemy wchodzić na strych. Im łagodniejszy, tym wchodzenie jest łatwiejsze.

Zaobserwuj nas na Facebooku

Możemy zostanowić się również nad tym, czy wybieramy rozwiązanie automatyczne, czy manualne. Schody możemy rozkładać pociągając za uchwyt klapy metalowym drążkiem. Jeśli takie rozwiązanie nam nie odpowiada, możemy zdecydować się na schody automatyczne, rozkładane za pomocą pilota. Wtedy musimy pamiętać o podciągnięciu w to miejsce instalacji elektrycznej.

Rodzaje schodów strychowych

Na rynku znajdziemy kilka rodzajów schodów strychowych. Najbardziej tradycyjnymi są schody segmentowe z drabinką drewnianą lub metalową. Po otwarciu drzwiczek musimy wysunąć drabinkę, która jest na nich zamontowana. Składa się ona z kilku segmentów.

Wiele osób dzisiaj stawia na schody nożycowe. Przedstawicielem tego rodzaju są na przykład schody strychowe ROTO. Drabinka w tego typu schodach wykonana jest w formie nożycowej. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość regulowania ich długości w pewnym zakresie. Można więc łatwo dostosować je do wysokości pomieszczenia. Dodatkowo zajmują mniej miejsca.

Gdzie zamontować schody strychowe?

Możemy je montować zarówno na korytarzach, jak i w pomieszczeniach. Musimy jedynie pamiętać o zaprojektowaniu ich w bryle domu w taki sposób, aby mogły swobodnie otwierać się i nie blokować ciągów komunikacyjnych, ani drzwi.

Dlatego część osób decyduje się na zamontowanie ich w garderobie lub pralni. Te pomieszczenia zazwyczaj traktujemy bardziej użytkowo i dzięki temu korzystanie ze schodów w tym miejscu często staje się bardziej praktyczne.

Materiał zewnętrzny

Podobne artykuły