Nie kładziesz folii pod panele? Zapomnij o GWARANCJI!

DIY Mój dom Data publikacji: 09 kwietnia 2018 / Aktualizacja: 2022-03-14

Folia paroizolacyjna jest warunkiem koniecznym jeśli chcemy zachować gwarancję producenta na panele. Taki wymóg ma większość czołowych europejskich producentów paneli podłogowych podczas układania paneli na posadzce betonowej. Jej położenie znajduje się również w zaleceniach  Europejskiego Związku Producentów Paneli Laminowanych (EPLF).

Folia paroizolacyjna a gwarancja

Oznacza to, że jeśli folii paroizolacyjnej nie położyliśmy na posadzkę betonową pod panele to możemy spodziewać się braku uznania gwarancji z powodu niespełnienia jej warunków. Według poradników w pierwszej kolejności układamy folię zabezpieczającą przed wilgocią, następnie podkłady pod panele podłogowe, które sklejamy taśmą i dopiero na to kładziemy panele podłogowe.

Pęcznienie paneli

Bardzo częstym problemem jest to, że panele pęcznieją. Ich brzegi puchną, panele się unoszą i nie wyglądają estetycznie. To jeden z najczęstszych problemów, który oczywiście jest związany z wilgocią podłoża. Jeśli więc zdecydujesz się na to by położyć folię dla świętego spokoju, to zwróć uwagę również na to by nie była ona cieńsza niż 0,2mm.

Dlatego pamiętajcie, wymogiem producenta jest to by folia była. W przypadku remontów starych mieszkań ryzyko tego, że podłoga napuchnie jest dość małe. Inaczej wygląda sytuacja gdy posadzki są świeże i wtedy folia faktycznie jest dobrym pomysłem. Nie mniej jednak, jeśli jej nie będzie, niezależnie od sytuacji, gwarancja może zostać odrzucona.

Podkłady z folią

Producenci podkładów postanowili wyjść trochę na przeciw naszemu lenistwu i tworzą już podkłady zintegrowane z folią paroizolacyjną. Dlatego jej układanie nie musi wiązać się z poświęceniem większe ilości czasu. Podkłady takie bez problemu kupicie w większości sklepów. Na 10m2 podłogi wyjdzie nam ok. 10 zł taniej niż w przypadku kupienia wszystkiego osobno. Wszystko oczywiście zależy jeszcze od producenta i danego sklepu.

Podobne artykuły