Sucha skóra czy ból gardła? Nawilżanie powietrza kosztuje niespełna 20 groszy dziennie

Kategoria: Zdrowie
Tagi: brak tagów
Data publikacji: 2023-08-21

19 groszy dziennie! Tyle maksymalnie wydamy na eksploatację średniej klasy nawilżacza ewaporacyjnego, gdy pracuje on na najwyższych obrotach przez całą dobę. Jeden z rynkowych bestsellerów – Klarta Humea WiFi pobiera na maksymalnych obrotach zaledwie 8,9 W. Mnożąc to przez 24 h, otrzymujemy wynik 0,21 kWh, co wg kalkulatora Tauron Dystrybucja przekłada się na koszt 0,17 zł. Do tego musimy doliczyć koszt zużytej wody – ok. 5 litrów dziennie, gdzie litr wody kosztuje 0,004 zł. Łącznie koszt użytkowania nawilżacza może wynosić więc 19 gr dziennie, a więc tylko 6 zł miesięcznie!

Lepiej zapobiegać niż leczyć – nawilżacz powietrza tańszy niż lekarstwa i kosmetyki

6 złotych miesięcznie. Tyle maksymalnie będzie kosztował nas nawilżacz powietrza, jeśli weźmiemy pod uwagę jego pobór prądu oraz zużycie wody. W praktyce to znacznie mniej niż wydajemy miesięcznie w drogeriach czy aptekach, kupując maści i kremy do pielęgnacji skóry oraz preparaty na ból gardła.

Test poboru prądu w nawilżaczach

W trakcie 5-godzinnego testu, nawilżacz powietrza Stadler Form Oskar zużył 0,07 kWh energii, co przekłada się na koszt ok. 5 gr (przyjęliśmy cenę energii elektrycznej aktualną na sierpień 2023 r. podaną w kalkulatorze Tauron Dystrybucja). Dobowy koszt używania nawilżacza Stadler Form to wg kalkulatora Tauron 26 gr. Do tego należy doliczyć jeszcze koszt wody bieżącej ok. 2 gr dziennie (zakładając zużycie 4 litrów wody). Łącznie otrzymujemy więc ok. 28 gr dziennie.

Zaobserwuj nas na Facebooku

W codziennym życiu kwota ta będzie jednak bliższa 15-20 gr dziennie, gdyż powyższe wyliczenia zakładały korzystanie z nawilżacza przez 24 h na dobę w maksymalnym trybie nawilżania. W codziennym życiu będziemy raczej korzystać z nawilżacza przez kilka, kilkanaście godzin, wybierając raczej niższe prędkości.

Warto pamiętać też, że choć Oskar to model, który doczekał się kilku wariantów, np. Stadler Form Oskar Big, pozostaje on dość leciwą konstrukcją. W międzyczasie na rynku pojawiły się bardziej energooszczędne nawilżacze, jak np. Klarta Humea WiFi czy Xiaomi Smartmi Evaporative Humidifer 2.

Dlaczego warto wybrać nawilżacz powietrza? Skutki zdrowotne suchego powietrza

Suche powietrze w mieszkaniu czy biurze odbija się na naszym zdrowiu i samopoczuciu. Obserwujemy wówczas u siebie:

  • drapanie w gardle i suchy kaszel
  • spadek odczuwalnej temperatury powietrza,
  • pogorszenie kondycji skóry i włosów

Przebywanie w suchym środowisku przekłada się też na większą podatność na choroby wirusowe. Dlaczego tak się dzieje tłumaczą m.in. naukowcy z Yale University School of Medicine:

  • Patogeny mają łatwiejszy dostęp do organizmu – przesuszona błona śluzowa górnych dróg oddechowych nie jest w stanie efektywnie oczyszczać wdychanego powietrza.
  • Wirus łatwiej się rozprzestrzenia – zakłócony zostaje mechanizm obronny polegający na uwalnianiu interferonów (odpowiedzialnych za ostrzeganie sąsiednich komórek o obecności wirusa)
  • Organizm ma problem z regeneracją – komórki gorzej regenerują się z mikrouszkodzeń powstałych wskutek działania wirusa.

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły