Skrzynka pocztowa LED – czy warto?

Mój dom Data publikacji: 04 maja 2021

Czym jest skrzynka pocztowa LED? To tradycyjna skrzynka pocztowa, która wzbogacona została o panele ledowe, które oświetlają ją i jednocześnie dzięki temu pełni ona rolę oświetlonego numeru domu oraz nazwy ulicy. Oświetlony numer domu to obowiązek każdego właściciela nieruchomości.

Skrzynki pocztowe LED wyposażone są najczęściej w czujnik zmierzchu. Dzięki temu włączają one oświetlenie automatycznie po zajściu słońca. Staje się więc dobrze widoczna po zmroku, a do tego zawiera numer domu oraz ulicy, który pomaga bez problemu namierzyć nasz dom i jest spełnieniem warunków ustawy.

Dlaczego dom musi mieć podświetlony numer?

Każdy dom powinien posiadać podświetlony numer. Za jego brak czeka nas mandat, który może wynieść 250 zł. Podstawą prawną jest kodeks wykroczeń, który cytujemy poniżej.

Art. 64. 
§ 1. Kto, będąc właścicielem, administratorem, dozorcą lub użytkownikiem nieruchomości, nie dopełnia obowiązku umieszczenia w odpowiednim miejscu albo utrzymania w należytym stanie tabliczki z numerem porządkowym nieruchomości, nazwą ulicy lub placu albo miejscowości, podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany.

§ 2. Tej samej karze podlega, kto nie dopełnia obowiązku oświetlenia tabliczki z numerem porządkowym nieruchomości.

USTAWA z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń

Co prawda, wprost w ustawie nie jest napisane, że numer domu musi być podświetlony. Musi być jednak widoczny, a nocą nie będzie, jeśli nie oświetli go światło z ulicy czy naszego ogrodu. Wtedy musimy zamontować tabliczkę z podświetleniem, lub właśnie skrzynkę na listy z podświetleniem led.

Ledowe oświetlenie jest w tej kwestii bardzo dobre. Nie generuje ciepła. Świeci długo i do tego zużywa mało prądu. Dlatego jeśli nie planujecie na elewacji wieszania dodatkowych tabliczek adresowych, to skrzynka na listy LED może być dla Was dobrym wyjściem w takiej sytuacji.

Ile kosztuje skrzynka pocztowa LED?

Skrzynka pocztowa LED jest niewiele droższa od samej tabliczki adresowej z podświetleniem. Cena takiej skrzynki to ok. 300-400 zł w zależności od modelu. Zasilana może być ona przez prąd 12V i 230V. W sieci znajdziemy również modele, które posiadają zasilanie solarne. Jest to o tyle wygodne, że nie musimy do skrzynki podprowadzać żadnych kabli. Skrzynka ładuje baterie w dzień, gdy świeci słońce, a w nocy korzysta z nich w celu podświetlenia numeru domu.

Podobne artykuły