Jak skutecznie pozbyć się kuny domowej?

Mój dom Porady Data publikacji: 15 lutego 2018

Kuna domowa to szkodnik, który lubi ludzi. Zwierzęta tego gatunku można spotkać w gospodarstwach domowych, zarówno na wsiach, jak i w większych aglomeracjach.

Jej obecność powoduje wiele szkód, związanych z plądrowaniem strychów, poddaszy, przegryzaniem kabli i spustoszeniem kurników. Możemy wyróżnić dwa podstawowe gatunki: kunę domową oraz kunę leśną. Pierwsza charakteryzuje się białym kolorem, sierść drugiej przybiera odcienie żółtego. Pożywienie kuny stanowią małe zwierzęta, jak myszy, szczury, owady oraz żaby, a także owoce z domowych upraw. Kuny niszczą często drzewa owocowe, które po splądrowaniu przez kuny obumierają. Zwalczanie szkodników nie należy do najłatwiejszych zadań, ale z pomocą specjalistycznej firmy można sobie z tym faktem poradzić.

Kuna domowa jest najbardziej aktywna wieczorem, kiedy my kładziemy się spać.  Często leżąc w łóżko słyszymy harce zwierzątka, przeszkadzające w spokojnym odpoczynku. Zdarza się, że szkodnik w poszukiwaniu ciepłego miejsca na odpoczynek, przegryza kable i inne elementy samochodu. Jednym z najprostszych, a zarazem najbardziej polecanych sposobów na odławianie kun, jest żywołapka, którą można nabyć w specjalistycznych sklepach. Zaletą pułapki tego typu jest fakt, iż jest całkowicie humanitarna, zwierzę po schwytaniu zostaje przewiezione do lasu, a tam wypuszczone na wolność. Jako przynęta może posłużyć świeże surowe jajko, którego nie wolno jednak dotykać gołymi rękami. Kuna ma bardzo wyczulony węch i nie dałaby się wówczas schwytać. Specjaliści z zakresu zwalczania szkodników, polecają przygotowywać pułapki w rękawiczkach jednorazowych, które zneutralizują zapach ludzkiej skóry.

Kolejnym sposobem na zwalczanie kuny leśnej i domowej są ultradźwięki. Na rynku dostępnych jest szereg odstraszaczy, które emitują specjalne, odstraszające gryzonie dźwięki. Piszczący sygnał nie jest słyszany przez ucho ludzkie, dzięki czemu urządzenie nie przeszkodzi nam w codziennym funkcjonowaniu. Z powodzeniem możemy także wybrać produkt, który będzie bezpieczny dla naszych psów i kotów. Mimo, iż kuny sprawiają nam wiele problemów, są pod ochroną i zabronione jest używanie środków, które mogą im zaszkodzić. Takie działanie może nieść ze sobą sankcje karne, w tym także te finansowe. Złapanego szkodnika, należy bezpiecznie przetransportować  i wypuścić na wolność. Samo schwytanie, jest dla tak małego organizmu dużym przeżyciem, zadbajmy więc o fakt, aby klatkę z gryzoniem przechowywać w spokojnym i cichym miejscu.

Pozbywając się kuny z budynków mieszkalnych, należy koniecznie zlokalizować wejście, którym gryzoń dostał się do domu i zakleić je lub zabezpieczyć w inny sposób. W innym wypadku, zwierze może bez problemu dostać się z powrotem do wnętrza mieszkania i na nic zdadzą się wszystkie nasze zabiegi, związane z zwalczaniem kun.

Podobne artykuły