Skąd pobrać darmowe zdjęcia w formacie RAW do nauki retuszu?

Porady Data publikacji: 18 grudnia 2021

Interesujesz się fotografią i chcesz nauczyć się retuszować zdjęcia? Jeśli nie masz jeszcze zbyt bogatego portfolio i ciekawych sesji, wtedy problemem jest dostęp do zdjęć w formacie RAW, na których można by się uczyć ich postprodukcji.

Na szczęście istnieją serwisy, które umożliwiają za darmo pobranie zdjeć w formacie RAW. Zdjęcia takie możemy wykorzystać, aby praktykować na nich swoje umiejętności retuszu choćby w programie takim, jak Lightroom. Pobierając takie zdjęcia musimy pamiętać o tym, że każdy z serwisów posiada pewną licencję.

O ile retuszujemy je dla siebie i nie zamierzamy ich nigdzie publikować, to nie jest to problemem. Jeśli jednak chcemy podzielić się swoim retuszem z innymi, wtedy zazwyczaj będziemy musieli w odpowiedni sposób oznaczyć autorstwo. Warto więc zajrzeć do podstrony z licencją, aby podczas publikacji jej nie złamać.

Darmowe zdjęcia RAW do pobrania i edycji

  1. signatureedits.com
  2. unsplash.com
  3. pexels.com
  4. pexels.com raw portrety

Darmowe programy do edycji zdjęć

Najbardziej znanym obecnie programem do edycji zdjeć jest z pewnością Lightroom. Tutaj osoby niewtajemniczone mogą mieć pewny problem z nazewnictwem. Obecnie Lightroom jest nową wersją programu, która dostępna jest jako aplikacja na komputery, ale również w chmurze i na telefon. Zdjęcia synchronizowane są w chmurze więc mamy do nich dostęp z każdego urządzenia. Możemy je tam edytować, a następnie publikować w funkcji Discover. Jest to społecznościowa część Lightrooma, gdzie możemy pochwalić się swoimi edycjami, a inni mogą je polubić. Możemy też podpatrzyć u innych, jak oni dokonali swoich edycji, a jeśli wyrazili na to zgodę, to nawet pobrać ich edycję jako Preset, który wykorzystamy przy swoich zdjęciach. Jest to bardzo fajne rozwiązanie na początek. Dzięki kursom w aplikacji i podglądaniu pracy innych możemy wiele się nauczyć.

Lightroom, który od zawsze wykorzystują fotografowie obecnie znajdziemy pod nazwą Lightroom Classic. Jest bardzo rozbudowanym narzędziem i dedykowanym na komputery. Jednak nie można powiedzieć, że nowy Lightroom w chmurze nie jest niczego wart. Jest łatwiejszy w obsłudze, dostępny na każdym urządzeniu i automatycznie tworzy kopie zdjęć. Z pewnością dla entuzjastów fotografii będzie dobrym narzędziem do ich edycji.

Często na początku szukamy jednak darmowych programów do obróbki zdjeć. Za Lightrooma musimy zapłacić. Dlatego, jeśli zaczynamy się dopiero uczyć i nie chcemy ponosić żadnych dodatkowych kosztów, to warto spojrzeć w stronę darmowych alternatyw dla Lightrooma. Pamiętajcie, że jeśli chcecie tylko wypróbować Lightrooma, to możecie skorzystać z bezpłatnego okresu próbnego.

Darmowe alternatywy dla Lightroom

Wybraliśmy dla Was kilka programów, którymi warto się zainteresować. Są to całkowicie darmowe aplikacje. Nie ma tutaj żadnego okresu testowego, po którym za dany program trzeba zapłacić. Możecie więc go pobrać bez obaw i wykorzystać do nauki edycji zdjęć, a nawet później w swojej dalszej przygodzie z fotografią.

  1. RawTherapee
  2. Darktable
  3. PhotoScape X
  4. Apple Photos i Microsoft Windows Photos*

*Są to aplikacje od razu dostępne na komputerze z systemem Windows lub Mac. Możemy również od nich zacząć przygodę z retuszem, gdyż znajdziemy w niej podstawowe narzędzia edycji.

Podobne artykuły