Czarna herbata i wiosenne porządki — jak ją wykorzystać

Porady Data publikacji: 06 marca 2024

Zbliżają się wiosenne porządki. Fora internetowe wypełniły się pomysłami na wykorzystanie domowych sposobów na czystość. W dobie dbania o ekologię i drożyzny w sklepach coraz częściej do łask wracają stare sposoby na zachowanie porządku w domu. Jednym, często niedocenianym w wielu domach składnikiem, jest czarna herbata.

Czarna herbata – ekologiczny płyn do mycia szyb

Chcesz, żeby Twoje okna lśniły jak nigdy wcześniej? Masz dość chemicznego zapachu płynu do szyb z supermarketu? Nic prostszego. Przygotuj butelkę z atomizerem (możesz do tego użyć zużytego, dobrze wypłukanego opakowania po płynie do szyb). Zaparz mocny wywar z czarnej herbaty. Kiedy napar ostygnie, przelej go do butelki. Tak przygotowanym płynem spryskaj powierzchnię szyb i ciesz się lśniącymi oknami, bez smug. Już nigdy nie sięgniesz po chemiczne środki do mycia okien.

Zwalcz brzydkie zapachy dzięki herbacie

Czarna herbata będzie przydatna nie tylko do mycia okien. Możesz ją także wykorzystać jako pochłaniacz nieprzyjemnych zapachów. Jeśli chcesz się pozbyć ich z domu, nie wyrzucaj zużytych torebek po naparze. Wystarczy, że położysz je na talerzyku, by pochłonęły odór, którego chcesz się pozbyć. Możesz też zawiesić zużyte torebki w szafie z ubraniami. Jeżeli zdarza się, że przeszkadza ci zapach unoszący się w twojej lodówce, pomoże ustawienie w lodówce miseczki z trzema zużytymi torebkami po czarnej herbacie. Jeśli posiadasz kota, możesz też wrzucić torebki po czarnej herbacie do kuwety pupila.

Fusy czarnej herbaty zadbają o rośliny

Twoje kwiaty w doniczkach wyglądają marnie po zimie? Temu też zaradzisz przy wykorzystaniu czarnej herbaty. Wystarczy, że wysypiesz fusy z torebek i ułożysz je wokół roślin. Zawarte w herbacie minerały i składniki odżywcze wzmocnią twoje kwiaty i sprawią, że będą się one znacznie lepiej prezentowały. Ten trik sprawdzi się w szczególności w przypadku paproci – rośliny będą ci wdzięczne za podlewanie ich co jakiś czas wystudzonym naparem z czarnej herbaty.

Drewniane meble? – czarna herbata zwalczy kurz i brud

Jeśli posiadasz w domu drewniane meble i chcesz o nie zadbać, nie wydając na to fortuny, postaw na czarną herbatę. Zaparz mocny herbaciany napar i zamocz w nim delikatną ściereczkę. Przecieraj meble, kiedy tylko będą potrzebowały odświeżenia. Ten sposób sprawi, że twoje meble będą lśniły czystością. W prosty sposób pozbędziesz się brudu i kurzu. Twoje szafy i komody uzyskają także odpowiednią wilgotność i odżywienie koloru.

Podobne artykuły