Jaki rozmiar materaca wybrać?

Porady Data publikacji: 29 września 2022

Dobrze dobrane wyposażenie sypialni jest ważną kwestią w trakcie aranżowania domu lub mieszkania. Sypialnia jest w końcu miejscem, w którym spędzamy prawie połowę swojego życia podczas codziennego wypoczynku. To w tym pomieszczeniu relaksujemy się, wypoczywamy i nabieramy sił na podbój kolejnego dnia. Aby zapewnić sobie spokojny i zdrowy sen oraz najwyższy poziom komfortu, warto przyłożyć trochę więcej uwagi do wyboru idealnego dla nas produktu. Jakie wymiary powinien mieć dobrze dobrany materac? Jaki materac najlepiej sprawdzi się w przypadku jednej, a jaki dwóch osób?

Sypialnia – jedno z najważniejszych miejsc w mieszkaniu

To istotne wnętrze powinno być harmonijną i spokojną przestrzenią, umożliwiającą komfortowe oraz bezproblemowe wyciszenie się. Obok funkcjonalnych i stylowych mebli, to właśnie łóżko z dobrze dobranym do niego materacem stanowi serce każdej sypialni. Nieodpowiedni materac może stać się przyczyną uczucia niewyspania i ciągłego zmęczenia, a nawet porannych dolegliwości bólowych kręgosłupa.

Jakie wymiary powinien mieć materac?

Rozmiar materaca powinien być dobierany przede wszystkim do wymiarów samego łóżka, w którym będzie wykorzystany. Wymiary określa się za pomocą długości oraz szerokości produktu. Pierwszy parametr dopasowuje się zazwyczaj bezpośrednio do wzrostu użytkownika. Standardowo przyjmuje się, że sam materac powinien być o co najmniej 15-20 cm dłuższy od sylwetki osoby, która będzie z niego korzystała. Z uwagi na to, najczęściej spotykaną długością materaca jest 200 cm. Osoby wyższe powinny się zdecydować na nieco dłuższe materace 220 cm.

W momencie zakupu odpowiedniego dla nas materaca to jego szerokość pełni jednak najważniejszą rolę. Szerokość bezpośrednio przekłada się na ilość dostępnej przestrzeni do spania, a co za tym idzie, poziom komfortu podczas wypoczynku. Na rynku produktów do sypialni spotyka się modele materacy o szerokości od 80 cm dla łóżek pojedynczych do nawet 200 cm w przypadku łóżek małżeńskich.

Materac pojedynczy – jaki rozmiar?

Wybór materaca dla singla nie stanowi zazwyczaj większego problemu – w końcu nie musimy sugerować się również preferencjami partnera. Świetnym wyborem do łóżka jednoosobowego będzie materac 90×200 cm lub w przypadku osoby o drobnej budowie ciała, materac 80×200 cm. Aby zapewnić sobie trochę więcej miejsca do spania, można się także zdecydować na szerszy materac 100×200 cm lub 120×200 cm.

Materac dwuosobowy – jaki rozmiar wybrać?

Zdecydowanie najczęściej wybieranym rozmiarem w przypadku modelu dwuosobowego jest materac 160×200 cm lub nieco węższe materac 140×200 cm. Dość często spotyka się również materace 120×200 cm, ale zazwyczaj nie zapewniają one optymalnej ilości miejsca. Sypialnie małżeńskie dysponujące większym łóżkiem mogą sobie pozwolić na wybór szerszego materaca o powierzchni 180×200 cm lub nawet 200×200 cm, co zapewni sporą ilość przestrzeni oraz ponadprzeciętny komfort codziennego wypoczynku.

Jaka jest odpowiednia wysokość materaca?

Poza szerokością i długością materaca warto zwrócić również uwagę na jego wysokość. Zazwyczaj jest ona zależna od rodzaju wypełnienia wykorzystanego w produkcie, co sprawia, że ten parametr może wahać się od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu centymetrów w przypadku materaca sprężynowego pokrytego dodatkowo kilkoma warstwami pianki. Przyjmuje się jednak, że w celu zapewnienia sobie odpowiedniego poziomu wygody, powierzchnia materaca powinna być o co najmniej kilka centymetrów wyższa od samej ramy łóżka.

Wybór rozmiaru materaca zależy od naszych indywidualnych preferencji, zależy czy szukamy modelu do łóżka jednoosobowego, czy dla pary. Asortyment sklepów z materacami oferuje wiele rozmiarów dopasowanych do potrzeb klientów.

Podobne artykuły