Sinice nad Bałtykiem. Zobacz czym grozi kąpiel w takiej wodzie!

Zdrowie Data publikacji: 18 lipca 2019

Sinice, czym grozi kąpiel w takiej wodzie? Sinice znów pojawiły się nad Bałtykiem. Służby Sanitarne ostrzegają by respektować zagrożenie i nie brać kąpieli w takiej wodzie. Niestety z doświadczenia wiem, że mimo czerwonej flagi i ostrzeżeń ratowników, ludzie nadal kąpią się w morzu. Co więcej pozwalają na to dzieciom. W tym roku nie byłam jeszcze nad Polskim morzem, ale rok temu będąc na wakacjach również trafiliśmy na sinice. Czerwona flaga wisiała, ale mimo to dzieci i dorośli zażywali kąpieli w wodzie. Co jakiś czas plażą przejeżdżał ratownik i wzywał te osoby na brzeg, ale gdy znikał znów chętni na kąpiel pojawiali się wśród fal. Dlatego gdy zauważyłam wiadomość, że sinice znów pojawiły się nad Bałtykiem uznałam, że warto poruszyć temat konsekwencji kąpieli w takiej wodzie.

Sinice – czym grozi kąpiel w takiej wodzie?

Nie bez przyczyny po pojawieniu się sinic nad morzem wywieszana jest czerwona flaga i jednocześnie wchodzi w życie zakaz kąpieli. Jest to zagrożenie dla naszego zdrowia. Kąpiel w takiej wodzie wiążę się z wieloma negatywnymi konsekwencjami.

Sinice to inaczej cyjanobakterie. Produkują wiele toksyn, zwłaszcza przy ich rozpadzie pod koniec życia. Mogą wydzielać neurotoksyny, hepatotoksyny czy dermatotoksyny. Oznacza to, że mogą mieć wpływ na nasz układ nerwowy i nieszczęśliwa kąpiel może skończyć się porażeniami mięśni. Mogą też uszkodzić naszą wątrobę gdy opijemy się takiej wody, a w styczności z naszą skórą mogą  wywołać różne reakcje alergiczne np. wypryski, świąd czy pokrzywkę.

Oczywiście reakcja nie zawsze będzie taka sama. Jest to zależne od samego organizmu, ale i też od stężenia sinic, zakwitu i toksyn, które wydzielają do wody. Niektórzy mogą w takiej wodzie się wykąpać i nic im nie będzie, a inni będą już mieli problemy typowe dla uczuleń. Niestety w przypadku dzieci ryzyko jest bardzo duże bo dziecko łatwo może takiej wody się opić. My jako osoby dorosłe nawet dalej od brzegu znajdujemy się ponad falami. Małe dziecko już bawiąc się przy samej linii brzegowej wody może się jej przypadkiem opić. Może skończyć się jedynie przebojami żołądkowymi, ale skutki mogą też być o wiele poważniejsze. Może nawet dojść do uszkodzenia nerek czy wątroby.

Oczywiście gdy dojdzie do przypadkowego spotkania z sinicami nie trzeba panikować. Wystarczy umyć skórę swoją czy dziecka i obserwować czy nic się nie dzieje. Jeśli jednak mimo świadomości obecności sinic pozwalamy dzieciom na długie kąpiele w wodzie jest to skrajnie nieodpowiedzialne.

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły