Kozłek lekarski – zobacz dlaczego musisz go mieć w swoim domu!

Zdrowie Data publikacji: 30 kwietnia 2018

Kozłek lekarski inaczej znany pod nazwą waleriana to pospolita w Polsce roślina. Wydziela słodki miodowy zapach, który jest dla kotów afrodyzjakiem. Dlatego też czasami nazywany jest kocią trawą. Ma jednak wiele dobrych dla zdrowia właściwości, które sprawiają, że warto zawsze mieć go w domu.

Kozłek lekarski stosowany jest jako roślina lecznicza. Jest wykorzystywany w leczeniu zaburzeń neurowegetatywnych, jako łagodny środek uspokajający oraz ułatwiający zasypianie. Każdy z nas co dzień przeżywa różne stresy, waleriana wtedy pomoże nam się uspokoić.

Zastosowania waleriany

 1. Uspokaja
 2. Ułatwia zasypianie
 3. Pomaga w leczeniu nerwic
 4. Pomocny w problemach żołądkowych
 5. Rozluźnia napiete mięśnie
 6. Podnosi sprawność umysłową
 7. Zwiększa koncentrację

Ile kosztuje waleriana?

Walerianę czyli kozłek lekarski kupimy w  większości sklepów zielarskich. Przygotowujemy z niej napar parząc go jak herbatę. Aby wydobyć wszystkie jego właściwości należy zalać susz wrzątkiem i przykryć na 15 minut pokrywką.

Kozłek lekarski kupimy również w ekstrakcie, stosuje się wtedy go w kropelkach, albo w postaci tabletek. Jeśli chodzi o susz to nie jest z pewnością drogi, a za 100g zapłacimy ok. 6 zł.

Skutki uboczne

Zbyt długie stosowanie waleriany może mieć działania niepożądane. Należą do nich:

 1. bóle głowy
 2. zaburzenia wzorku
 3. palpitacje serca
 4. mdłości
 5. pogorszenie trawienia

Dlatego nie stosujcie go jednym ciągiem dłużej niż przez miesiąc. Jeśli będziecie walerianę stosować z umiarem to nie będzie miała żadnych skutków ubocznych. Należy jednak pamiętać, że nie należy jej łączyć z lekami przeciwhistaminowymi, zwiotczającymi mięśnie czy uspokajającymi lub nasennymi. Jeśli bierzemy stałe leki warto skonsultować jej stosowanie ze swoim lekarzem.

Źródło artykułu: https://pl.wikipedia.org/wiki/Koz%C5%82ek_lekarski

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły