Rozpoczął się sezon grzewczy, a więc i zwiększone ryzyko zatrucia czadem. Czad to potoczna nazwa tlenku węgla (CO), który jest bezbarwnym, bezwonnym i trującym gazem powstającym w procesie niepełnego spalania materiałów zawierających węgiel, takich jak węgiel, drewno, czy gaz ziemny.
Z tego powodu tlenek węgla jest szczególnie niebezpieczny, ponieważ jego obecność nie jest łatwo zauważalna bez specjalnych czujników.
Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega i tłumaczy, jak się przed nim zabezpieczyć. Ważne jest to, abyśmy regularnie robili przeglądy instalacji kominowej i wentylacyjnej. W okresie grzewczym może kusić nas, aby zasłonić kratki wentylacyjne ,chroniąc się przed utratą ciepła. Tego też nie należy robić!
Ważne jest to, aby regularnie wietrzyć pomieszczenia i przede wszystkim — być ostrzeżonym. Rolę taką spełni specjalny czujnik czadu, który możemy kupić i umieścić w naszym domu lub mieszkaniu.
Pamiętajcie o tym, że czad jest bezwonny i bezbarwny. Nie jesteśmy w stanie go samodzielnie zauważyć, ani wyczuć.
Rozpoczął się sezon grzewczy, a wraz z nim wzrasta zagrożenie zatrucia tlenkiem węgla (czadem). Bezbarwny, bezwonny i śmiertelnie niebezpieczny gaz może ulatniać się, kiedy urządzenia grzewcze są niesprawne lub niewłaściwie użytkowane.
— Główny Inspektorat Sanitarny (@GIS_gov) November 6, 2023
Jak się przed nim zabezpieczyć ❓ pic.twitter.com/2YMVygWYyy
Pierwsze objawy zatrucia tlenkiem węgla (czadem) mogą być podobne do symptomów grypy i często są przez to ignorowane lub źle diagnozowane. Objawy te obejmują:
W przypadku, gdy podejrzewa się zatrucie tlenkiem węgla lub występują wyżej wymienione objawy, należy natychmiast podjąć następujące działania:
Opuszczenie pomieszczenia: Natychmiast opuść budynek lub obszar, na którym mogłeś być narażony na działanie tlenku węgla, aby móc złapać świeże powietrze. Nie pozostawaj w domu dłużej niż to konieczne. Każda kolejna minuta to niebezpieczeństwo śmierci.
Wezwanie pomocy: Zadzwoń na numer alarmowy i zgłoś podejrzenie zatrucia czadem. Udzielenie informacji ratownikom, że podejrzewasz zatrucie tlenkiem węgla, pomoże im przygotować się do odpowiedniej interwencji. Straż pożarna natomiast może specjalnymi czujnikami sprawdzić stężęnie tlenku węgla w pomieszczeniach.
Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.