Scewole na balkon. Uprawa Scewoli – wszystko co musisz wiedzieć

Ogród Data publikacji: 16 maja 2021

Scewole są roślinami jednorocznymi, które przepięknie kwitną i skutecznie przyciągają latem wzrok. Świetnie prezentują się na tarasach i balonach, doskonale czują się w pojemnikach, dlatego nie ma żadnych przeciwwskazań, by cieszyć się nimi mieszkając na wsi w domku jednorodzinnym czy w mieszkaniu z balkonem w mieście. Scewola może cieszyć oko nawet do jesieni, warto więc wiedzieć, jak ją pielęgnować, by została z nami jak najdłużej.

Jak uprawiać scewolę?

Jak uprawiać scewolę? Wbrew pozorom nie jest to nic skomplikowanego. Warto zapoznać się z kilkoma zasadami, które gwarantują, iż scewola będzie przez długi czas będzie zachwycać swoim wyglądem.

Scewola najkorzystniej rozwija się w miejscu nasłonecznionym, a jednocześnie osłoniętym od wiatru. Rewelacyjnie przyjmie się na nasłonecznionych balkonach i tarasach. Scewole preferują przepuszczalne oraz żyzne podłoża cechujące się kwaśnym pH oscylującym w granicach 5,0-5,5. Decydując się na uprawę tego kwiatu, warto postawić na torf, który bez przeszkód utrzymuje wysoką wilgoć.

Scewolę wysiewa się w rozsadniku z zakupionych nasion bądź z zielnych sadzonek, które udało nam się pobrać poprzedniego lata. Wystarczy zasiać kwiat na ok. 6-8 tygodni przed sadzeniem, by następnie, już w docelowych pojemnikach wynieść ją na balkon po wiosennych przymrozkach.

Scewola w rozsadniku wymaga specjalnej temperatury. Podczas pierwszych dwóch tygodni konieczne jest utrzymywanie temperatury wynoszącej 18 stopni. Po upływie tego czasu, należy zmniejszyć ją do ok. 16-14 stopni w dzień oraz 14-12 stopni w nocy. Wysadzając scewolę dość wcześnie do pojemników, warto zastosować zabieg przechłodzenia. Polega on na utrzymaniu temperatury w okolicach 10 stopni Celsjusza. Jesienne chłody scewola powinna przetrwać w oranżeriach bądź w szklarniach.

Jak pielęgnować scewole?

Scewola na balkon to niezwykle prosta w pielęgnacji roślina, która nie wymaga od nas dużej ilości zabiegów pielęgnacyjnych. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób decyduje się na uprawę właśnie tego kwiatu.

Scewolę przed okresem kwitnienia poddaje się procesowi uszczykiwania. Najlepiej, by zabieg ten wykonać maksymalnie 1-2 przed kwitnieniem w 4-5 węzłach. Najpóźniej uszczykiwanie powinno mieć miejsce na 7-8 tygodni przed kwitnieniem.

Kwiat, jakim jest scewola, źle znosi atak mszycy. Należy dokładnie obserwować roślinę, by móc zareagować jak najwcześniej w takim wypadku. Pod ręką warto mieć skuteczny preparat do zwalczania szkodników.

Jak podlewać scewole?

Jak podlewać scewole? To pytanie z pewnością zadają sobie wszystkie panie domu, które nigdy nie wykazywały się ręką do kwiatów.

Jeśli chcemy cieszyć się prawidłowym rozwojem Scewoli, warto zadbać o jej regularne nawadnianie. Latem należy robić to nawet codziennie, gdyż scewola to kwiat niezbyt odporny na brak tego składnika. Wystawiona na słońce i niepodlana może szybko zwiędnąć.

Przed zasadzeniem Scewoli można poszukać ciekawych rozwiązań, które wspomogą rozwój rośliny, a także zapobiegną zbyt szybkiej utracie wody. Jednym z takich rozwiązań jest połączenie gleby z hydrożelem, który cechuje się właściwościami zatrzymującymi wilgoć.

Scewole równie źle znoszą nadmiar wody. Jeśli boimy się, że częste podlewanie zniszczy roślinę, możemy rozważyć zastosowanie warstwy drenażu umożliwiającą swobodny odpływ nadmiaru płynów.

Jak nawozić scewole?

Scewola na balkon wymaga niekiedy delikatnego wsparcia. Najczęściej w takiej sytuacji stosuje się specjalnie skomponowane nawozy.

Scewolę nawadniać można albo samą wodą albo również nawozami. Najkorzystniej na tego typu roślinę działają nawozy z dodatkiem żelaza w postaci chelatu. Scewola preferuje nawozy wolno działające, jednak nic złego się nie stanie, jeśli użyjemy rozpuszczalnych w wodzie odżywek.

Szerokim łukiem powinniśmy omijać nawozy zawierające wapń. Posiada właściwości blokujące przyswajanie składników, które są niezbędna dla prawidłowego rozwoju kwiatów.

Jak przezimować scewole?

Jak przezimować scewole i jakie warunki należy im zapewnić podczas mroźnych miesięcy? Na jakie rozwiązania mogą liczyć osoby mieszkające w miastach?

Scewole zimą powinny być przechowywane w dosyć widnych, a przy okazji nieprzemarzających pomieszczeniach. Doskonale w takiej sytuacji sprawdzą się ogrody zimowe, przeszklone werandy czy szklarnie. Ciekawym rozwiązaniem są oranżerie na balkonie, które niejednokrotnie można spotkać w mieści. Ważnym aspektem jest temperatura – nie powinna spadać niżej niż 10 stopni Celsjusza. Zimą należy zaprzestać częstego podlewania oraz nawożenia.

Jak rozmnażać scewole?

Scewola na balkon to wyjątkowy kwiat, którego samodzielne rozmnażanie jest jak najbardziej możliwe. Od czego zacząć i co zrobić, by rozmnażanie przebiegło pomyślnie?

Rozmnażanie Scewoli przebiega na dwa sposoby – z sadzonek pobieranych pod koniec lata bądź z nasion. Nie ulega wątpliwości, że najczęściej korzystamy ze sposoby z nasionami, gdyż sadzonki można zakupić wiosną już przygotowane do sadzenia.

Nasiona Scewoli trzeba wysiać do przygotowanych pojemników z kwaśnym podłożem. Do tej czynności powinniśmy przystąpić w połowie marca. Tak przygotowane pojemniki warto ustawić w dobrze naświetlonym miejscu, jednak jednocześnie konieczne jest utrzymywanie niższej temperatury podczas kwitnienia – ok. 16 stopni w dzień oraz 12-14 stopni w nocy.

Podobne artykuły