Ścieżki do ogrodu za małe pieniądze – jak zrobić?

Ogród Data publikacji: 21 października 2020

Ogród to miejsce relaksu. Powinien wyglądać idealnie, abyśmy czuli się w nim dobrze i mogli odpocząć. Dlatego warto stworzyć trakty piesze, którymi będziemy mogli poruszać się po ogrodzie, jednocześnie nie depcząc trawy. Dobrym pomysłem jest ułożenie ścieżek. Dzisiaj podpowiemy Wam jak możecie zrobić to w tani sposób.

Ścieżki w ogrodzie możemy wykonać z kostki brukowej. Nie jest to jednak tanie rozwiązanie. Możemy oczywiście zaoszczędzić na wykonaniu i zrobić to sami. Nie jest to w zasadzie trudne i można zrobić to domowym sposobem robiąc po prostu wykop. Zagęszczając ziemię, a następnie robiąc podsypkę z piasku wymieszanego z cementem. Na to układamy kostkę, a podsypka stwardnieje wskutek wilgoci.

Oczywiście nie jest to wykonanie idealne i jeśli mamy ograniczony budżet możemy w zasadzie zrobić to lepiej i taniej. Wystarczy wykazać się pomysłowością.

Tanie ścieżki do ogrodu

Przydatne mogą być same zaimpregnowane deski, które możemy pozyskać nawet z odzysku. Mogą one być doskonałymi łącznikami. Są one tanie w wykonaniu, banalne w montażu i nie będzie nam szkoda ich wyrzucić i wymienić na coś innego.

Tutaj mamy kolejny bardzo fajny przykład, gzie jako trakt pieszy w ogrodzie posłużyły kamienie i stare cegły. W miejscach, gdzie nie stajemy stopami zrobione zostały nasadzenia.

Same cegły również świetnie mogą sprawdzić się w tej roli i zastąpić nam kostkę brukową. Tym bardziej, że często można dostać je za darmo przeglądając ogłoszenia. Niektórzy chętnie się ich pozbędą po rozbiórce i oddadzą za darmo, byle nie musieć ich samodzielnie wywozić.

Z cegieł możemy również oczywiście układać różne ciekawe wzory. Wszystko zależy od naszego pomysłu.

Można się przy tym wykazać naprawdę pomysłowością. Wtedy okaże się, że stare cegły będą czymś czego wszyscy posiadacze ścieżek z kostki będą nam zazdrościć :)

Jeśli chcecie, aby taki chodnik był wytrzymały, na dole warto zrobić podsypkę z kamieni. Następnie wyłożyć na to agrowłókninę i przysypać piaskiem wymieszanym z cementem. Dopiero na tym układać cegły.

Może szukacie czegoś bardziej niepowtarzalnego? Co powiecie na pnie drzew pocięte w plastry. Wyglądają świetnie i sprawiają, że ogród nabiera charakteru. Może masz na działce jakieś drzewa, które zamierzasz wyciąć i są dość grube, że możesz je wykorzystać w ten sposób. Pamiętaj tylko by je zaimpregnować wcześniej i zabezpieczyć przed wilgocią. Podłoże pod spodem można wyłożyć grubą folią, aby chwasty nie przebijały się, a miejsca pomiędzy wysypać kamieniami lub korą.

A tutaj mamy przykład wymieszania kamieni i plastrów drzew. Również wygląda to bardzo okazale.

Ścieżkę również możemy zrobić po prostu wysypując ją kamykami. Warto jednak zrobić obrzeże np. ze starych cegieł. Pamiętajcie by również podłoże zabezpieczyć grubą folią, aby spod kamieni nie wyrastały chwasty.

Mamy nadzieję, że pomysły na tanie ścieżki w ogrodzie, które Wam pokazaliśmy spodobały Wam się i Was zainspirują. Może wykonacie, któryś z tych pomysłów w swoim ogrodzie na wiosnę.

Podobne artykuły