Las w słoiku – jak go założyć?

Ogród Data publikacji: 21 listopada 2022

Co to jest las w słoiku? Las w słoiku jest to prosta, ale efektowna dekoracja, którą można łatwo wykonać samemu. Wystarczy umieścić kilka gałęzi i kamyczków w szklanym naczyniu, a następnie dodać do nich trochę wody. Całość można ozdobić piękną naszywką lub kolorowymi koralikami.

Jak dbać o las w słoiku?

Las w słoiku to świetny sposób na udekorowanie domu lub ogrodu. Można go zrobić samemu lub kupić gotowy. Aby utrzymać las w dobrej kondycji, należy pamiętać o kilku ważnych rzeczach:

Jeśli las w słoiku jest domowej roboty, upewnij się, że doniczka ma dziurki odprowadzające wodę. Podlewaj delikatnie i regularnie, tak aby gleba była wilgotna, ale nie mokra.

Umieść słoik w cieniu lub w półcieniu – liście mogą się poparzyć pod bezpośrednim światłem słonecznym;- Przycinaj regularnie gałęzie, tak aby las mógł się rozwijać w pełni. Pamiętaj, aby dbać o las w słoiku tak, jakby to był prawdziwy las!

Czy las w słoiku może umrzeć?

Oczywiście, że tak. Las w słoiku może umrzeć z powodu braku pielęgnacji lub niewłaściwych warunków życia. Aby las w słoiku mógł się rozwijać i cieszyć długim, zdrowym życiem, musisz o niego dbać tak, jakby to był prawdziwy las. Pamiętaj o tych kilku ważnych rzeczach:

 • Umieść słoik w cieniu lub w półcieniu
 • Liście mogą się poparzyć pod bezpośrednim światłem słonecznym
 • Przycinaj regularnie gałęzie, tak aby las mógł się rozwijać w pełni
 • Podlewaj go regularnie, tak aby gleba była lekko wilgotna
 • Zrób nawozy raz na jakiś czas, tak aby rośliny mogły prawidłowo się rozwijać.

Czy las w słoiku trzeba podlewać?

Tak, las w słoiku należy podlewać regularnie, tak aby gleba była lekko wilgotna. Nie można dopuścić do tego, aby las wyschnął, ponieważ mogą się pojawić problemy z rozwojem roślin. 

Czy las w słoiku powinien być szczelnie zamknięty?

Nie, las w słoiku nie powinien być całkowicie zamknięty. Wymaga on dostępu do światła i powietrza. Dlatego też słoiki muszą mieć otwory wentylacyjne.

Ile kosztuje las w słoiku?

Cena lasów w słoikach zależy od ich rozmiaru i rodzaju. Las w słoiku można kupić już za kilkadziesiąt złotych. Możemy jednak założyć go samodzielnie.

Jak założyć las w słoiku?

Aby założyć las w słoiku, potrzebujemy:

 • słoika o pojemności minimum 0,5 l
 • kilku gałęzi iglaków (jaśminowce, świerki, sosny)
 • kilku kamyczków
 • ziaren kawy
 • ziaren piasku-ziaren słomy-ziaren gliny-wody

Wykonanie:

 1. Słoik wypełniamy po 1/3 piaskiem lub gliną, a następnie zalewamy wodą (nie może być zbyt dużo, bo rośliny będą się dusić!).
 2. Następnie wsypujemy kawę i słomę, a na koniec umieszczamy gałązki iglaków.
 3. Słoik przykrywamy gaza i odstawiamy na kilka dni w ciepłe miejsce, aby rośliny mogły się zakorzenić.
 4. Po tym czasie słoik przesuwamy w chłodne miejsce i czekamy aż iglastaki zaczną puszczać pierwsze pąki.
 5. Gdy pąki się pojawią, możemy słoik przesunąć w bardziej nasłonecznione miejsce. Pamiętajmy jednak, aby nie dawać mu bezpośredniego światła słonecznego, gdyż mogłoby to uszkodzić rośliny.
 6. Regularnie sprawdzaj czy w słoiku nie brakuje wody i uzupełniaj ją, jeśli jest taka potrzeba.
 7. Gdy liście zaczną się pojawiać, możemy słoik przesunąć w bardziej nasłonecznione miejsce. Pamiętajmy jednak, aby nie dawać mu bezpośredniego światła słonecznego, gdyż mogłoby to uszkodzić rośliny.
 8. Gdy pąki się pojawią, możemy słoik przesunąć w bardziej nasłonecznione miejsce. Pamiętajmy jednak, aby nie dawać mu bezpośredniego światła słonecznego, gdyż mogłoby to uszkodzić rośliny.

Inspiracje na las w słoiku

Podobne artykuły